توسط معاون میراث فرهنگی کشور:
شهر تاریخی یزد که ۱۸ تیرماه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، به گفته‌ «محمدحسن طالبیان»، با استقبال زیاد مردم بومی این شهر در طول سه سال گذشته مواجه بوده و حتی تفاهم‌نامه‌ای بین مردم و مسئولان شهری امضا شده تا همه ضوابط برای این شهر رعایت شود، اما عرصه و حریم آن یکی از مهمترین مواردی است که در ثبت جهانی این شهر اهمیت دارد.
سید محمود دعایی:
«شهر بادگیرها»، «عروس کویر»، «حسینیه ایران»، «دارالعباده»، «شهر دوچرخه‌ها» و... . یزد القاب فراوانی دارد، چه، تاریخ چند‌ هزارساله آن، عمر یک تمدن را در خود جای داده و فرصت و موقعیتی برای متفاوت‌بودن در سپهر سیاسی و اجتماعی ایران امروز برایش دست‌وپا کرده است.
طبق بررسی های موجود:
"شهر جهانی یزد" هنوز هتل ۵ ستاره ندارد، درحالی‌که شمار گردشگران خارجی آن در سال گذشته بیش از ۹ درصد رشد داشته است.
با اشاره به ثبت شهر یزد در یونسکو:
معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به ثبت شهر یزد در یونسکو، بر لزوم بهبود زیرساخت‌های جذب گردشگر در این استان تاکید کرد.
همزمان با ثبت تاریخی در یونسکو
مدیرکل فرودگاه بین‌المللی یزد از افتتاح سه مسیر خارجی فرودگاه یزد خبر داد و افزود: همزمان با ثبت یزد به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران در یونسکو، برنامه توسعه پروازهای خارجی دنبال می شود.
یک عضو شورای شهر خبر داد:
شورای اسلامی شهر یزد در دوره های سوم و چهارم با توجه به اهمیت بافت تاریخی شهر، مبالغ قابل توجهی از بودجه شهرداری در جهت بهبود شرایط بافت تاریخی هزینه کرده است .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد:
معاون عمرانی استاندار یزد با اشاره به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد گفت: جهانشهر شدن یزد، فرصتی بزرگ برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.
استاندار یزد:
استاندار یزد با اشاره به تلاش های انجام شده در راستای شناسایی یزد به جهانیان گفت: ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، فرصتی بزرگ برای شناساندن یزد به جهانیان است.
روزهای خوش یادگار 700 ساله:
کوچه‌های آشتی‌کنان کاه‌گلی، دیوارهای بلند، مناره‌های سر به فلک کشیده، کاشی‌کاری‌های منحصربه‌فرد، ساباط، درهای چوبی، بازار و تیمچه، حمام‌های سنتی، آب‌انبارهای چند بادگیری، بادگیر، سنگفرش‌های خشتی، طارمی‌های چوبی، حسینیه، خانقاه، مدرسه و .... همه آن چیزی است که با گذر از کوچه‌پس‌کوچه‌های بافت تاریخی یزد به زیبایی به چشم می‌خورد.
یک حقوقدان:
حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه یزد با اشاره به برخی ویژگی‌های منحصر به فرد فرهنگی استان یزد، اظهار کرد: تمدن کاریزی این سرزمین گویای یک نظام حقوقی همگرایانه‌ای است و می‌توان ادعا کرد یزد از سابقه مدنیت دراز دامنی برخوردار است.
شرافت خبر داد:
مدیرکل پیشین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: طرح حفاظت بافت تاریخی اداره کل میراث فرهنگی به دنبال نابودی بافت تاریخی یزد بود.
طی مراسمی:
در پی ثبت جهانی بافت تاریخی یزد در یونسکو، لوح رسمی ثبت جهانی یزد طی ۲-۳ ماه آینده به ایران تحویل خواهد شد.
دبیر انجمن میراث فرهنگی یزد خبر داد:
دبیر انجمن میراث فرهنگی یزد از برگزاری جشن یک هفته ای به مناسبت ثبت جهانی یزد خبر دارد.
دکترخادم زاده:
دکتر خادم زاده از اساتید دانشگاه تهران و همچنین از مدیران باسابقه میراث فرهنگی کشور است که نقش مستقیمی از ابتدا در جهانی سازی پرونده شهر یزد در یونسکو داشته است.
درشبکه های اجتماعی:
دیروزبرای یزدیها و ایرانی ها یک روز پرهیجان و تاریخی شد.
Page Generated in 0/0400 sec