یکی از آیین‌های کهن یزدی‌ها در ایام محرم:
«پوش بالا کردن» یکی از آیین‌های کهن یزدی‌ها در ایام محرم است که این روزها در آستانه ماه ماتم شاهد برافراشتن آنها در کوی و برزن‌های یزد هستیم.
در پنج ماه نخست سال جاری:
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،‌صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 42 هزار گردشگر خارجی به استان یزد سفر کرده‌اند.
یک مقام انتظامی:
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان اردکان از دستگیری حفاران غیرمجاز محوطه‌های تاریخی قلعه انجیرآوند مشهور به روستای «بهشت گمشده» در این شهرستان خبر داد .
گزارش خبری:
در عرصه‌ی شهر جهانی یزد، یک مجتمع تجاری با سازه‌های بتنی در حال ساخت است که دوستداران میراث فرهنگی آن را یک تهدید برای این محوطه‌ ثبت جهانی می‌دانند، در حالیکه مسئولان میراث فرهنگی می‌گویند «مجوزهای این مجتمع قبل از ثبت جهانی صادر شده است»!
تهدید تازه برای میراث جهانی:
هنوز دو ماه از ثبت جهانی شهر یزد نگذشته که بار دیگر ساخت‌وسازها به بافت تاریخی این شهر رسید.
مدیرکل استاندارد یزد:
مدیرکل استاندارد یزد گفت: گشت استاندارد به زودی در شهر یزد آغاز می شود و وضعیت کالاها در سطح عرضه را مورد رصد قرار می‌دهد.
یک مسئول:
درآمد حاصل از حضور گردشگران خارجی در استان یزد 36 میلیون دلار بوده است.
معاون گردشگری:
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به اقدامات انجام شده در مجموعه میراث فرهنگی یزد گفت: راهنمایی تورهای خارج کشور را اغلب، یزدی ها بر عهده دارند.
گزارشی خبری:
شهر یزد توانست با تائید دو معیار از معیارهای جهانی یونسکو بعنوان نخستین شهر تاریخی و بیست و دومین اثر جهانی ایران در فهرست یونسکو به ثبت برسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ثبت جهانی یزد نشان داد جامعه جهانی به ارزش این شهر پی برده است گفت: ساختمان‌های ارزشمند شهر یزد در معرض تهدید و تخریب هستند که باید جلوی آن گرفته شود.
با کاوش شش اتاق برج خاموشی :
با کاوش شش اتاق برج خاموشی مشخص شد هر اتاق، استودانی «استخوان‌دان» است که زرتشتیان در دو یا سه لایه، استخوان‌ها را به طور نامنظم قرار داده و به وسیله خاک نرم می‌پوشانیدند.
معاون وزیر:
معاون وزیر راه و شهرسازی یزد را یکی از منحصربه فردترین تجسم‌های کالبدی تمدن ایران‌شهری دانست و گفت: این مسئله ثابت کرده که ایرانیان با شناخت عمیق نسبت به اقلیم و فرهنگ خود موفق به فراهم کردن عرصه‌ای برای زندگی شدند که علاوه بر انطباق کامل با شرایط اقلیمی موجود در این منطقه به طبیعت نیز احترام گذاشته و در برابر تمامی سختی‌ها و پیچیدگی‌های آب و هوایی حاکم بر این ناحیه تاب آورده‌اند.
مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی:
مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی گفت: یکی از دلایل اهمیت ثبت جهانی شهر یزد این است که زندگی در این بافت جریان دارد و با وجود گستردگی هنوز با سبک تاریخی‌اش حفظ شده است.
همزمان با ثبت جهانی یزد:
پوشش بیمه‌ای برای گردشگران خارجی در نظر گرفته شده که تمام گردشگران امکان استفاده از آن را دارند.
بمناسبت ثبت جهانی:
راسخ سعیداف رئیس دبیرخانه اورآسیای سازمان میراث شهرهای جهان، انتخاب یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو را به این شهر و ایرانیان شادباش گفت.
Page Generated in 0/0763 sec