شناسه خبر: 93429 منتشر شده در مورخ: 1398/08/24 ساعت: 12:12 گروه: اقتصادی
یک مدرس و مشاور کارآفرینی از سیستم‎های دولتی به عنوان سرطان کسب و کارهای فعلی کشورمان یاد کرد و گفت: تفکر نظارتی و دارایی ۳۰ سال گذشته برای فعالان اقتصادی آزار دهنده و مشکل‎ساز است.

به گزارش یزدی نیوز«علی شیخ‌زاده» مدرس کارآفرینی در همایش «مدیریت نوین، راهکاری برای توسعه» با اشاره به این که ۹۰ درصد کسب و کارهای موفق در پنج سال شروع فعالیت اقصادی با شکست مواجه می‌شوند، گفت: در این میان تنها یک درصد این قبیل فعالیت‌ می‌تواند ۱۰ سال بقا داشته باشد و تمام موارد دیگر از بین می‌روند.

 
وی با اشاره به این که ۴۵ درصد مشتریان وفادار برندها تنها با یک آگهی تجاری وفاداری خود را از دست می‌دهند، تصریح کرد: میانگین پیشنهادات جدید در مقابل مشتریان هم سه برابر شده و این به معنای رقابت تنگاتنگ و سخت در حوزه فعالیت‌های اقتصادی است لذا بروز بودن و ایده داشتن در حوزه فعالیت اقتصادی برای بقا و حفظ مشتریان ضروری است.
 
شیخ‌زاده در ادامه با بیان این که در جامعه کمبود کار وجود ندارد، در رابطه با ظرفیت‌های اشتغال‌زایی نیز تصریح کرد: یزد در برخی صنایع و ظرفیت‌ها رتبه‌های اول و دوم را دارد به طوری که قطب اول کاشی و سرامیک کشور و حتی منطقه متعلق به یزد است، یزد همچنین رتبه اول شیرینی‌های خاص را دارد و اولین شهر میراث جهانی در کشور به شمار می‌رود و یکی از غنی‌ترین استان‌ها در زمینه گردشگری است.
 
وی با بیان این که یزد اولین شهر سالم اقتصادی است، گفت: یزد از نظر شاخص‌های معدنی، کشت‌های گلخانه‌ای و نساجی رتبه دوم کشور را دارد، از طرفی با داشتن برخی از ویژگی‌ها مانند بهشت انرژی خورشیدی کشور، شاه‌راه اقتصاد جنوب به شمال کشور، حسینیه ایران و برخورداری از فرهنگی غنی، ظرفیت قابل توجهی در زمینه اشتغال دارد.
 
این مشاور کسب و کار با بیان این که در ایران سرطان کسب و کار وجود داد، تاکید کرد: سرطان کسب و کارهای فعلی کشورمان سیستم‌های دولتی هستند چرا که تفکر نظارتی و دارایی ۳۰ سال گذشته همچنان حاکم است و فعال اقتصادی را آزار داده و با مشکل روبرو می‌کند.
 
وی فضای دانشگاهی را نیز در کشور دچار مشکل خواند و گفت: رسالت اصلی یعنی آموزش و پرورش در سیستم دانشگاهی فراموش شده و عمدتاً به بنگاه‌های اقتصادی تبدیل شده‌اند.
 
این مدرس با بیان این که فرهنگ کار نیز یکی از مشکلات کشور در زمینه اشتغال است، تصریح کرد: هنوز فرهنگ کار درست در میان خانواده‌ها و شاغلان جا نیفتاده است چرا که مشکلاتی مانند  مسائل خانوادگی و کاری را با هم ادغام می‌کنند و مشکلاتی مانند مساوی نبودن حقوق و موارد مشابه در سیستم‌های کاری زمینه‌ساز مشکلاتی در این باره هستند.
 
وی مدیریت را لازمه بهبود شرایط فعلی اقتصادی کسب و کارها خواند و گفت: کسب و کارها تنها با مدیریت درست می‌توانند موفق باشند.
 
 
منبع:ایسنا یزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1406 sec