شناسه خبر: 93175 منتشر شده در مورخ: 1398/08/09 ساعت: 15:15 گروه: اجتماعی
رییس کل دادگستری استان یزد از صدور حکم دادگاه بدوی فوت فوتبالیست‌های یزدی در گرجستان خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز«غلامعلی دهشیری» در این رابطه اظهار کرد: در موضوع رسیدگی به پرونده فوت دانش‌آموزان فوتبالیست یزدی در کشور گرجستان و شکایت اولیای دم از متهمان این پرونده، پس از تحقیق و بررسی در دادسرا و صدور کیفرخواست، پرونده برای رسیدگی به شعبه 107 جزایی ارجاع شد که با بررسی دقیق ابعاد این ماجرا و مداقه در شرایط شکل‌گیری این حادثه با تکیه بر کسب شهادت شهود، اقاریر متهمان و اخذ نظریات کارشناسی رأی صادر شد.

 
وی افزود: مدیر باشگاه ورزشی به دلیل اعزام تعداد 12 نفر از نوجوانان عضو باشگاه به خارج از کشور بدون همراهی مربی و یا مسئولی که بتواند از نوجوانان مراقبت کند و از رفتار و مسائل مرتبط با آنان آگاه باشد به میزان 50 درصد مقصر شناخته شد.
 
رییس کل دادگستری استان یزد گفت: میزان قصور مؤسس باشگاه را 20 درصد اعلام کرد و عنوان کرد: مؤسس باشگاه به لحاظ عدم نظارت کافی بر عملکرد و نحوه فعالیت مدیریت باشگاه و افراد زیر مجموعه و تحت پوشش خود و همچنین به‌کارگیری تفویض اختیار کامل باشگاه به فردی که از لحاظ قانونی صلاحیت و رسمیت نداشته است 20 درصد مقصر شناخته شده است.
 
دهشیری تصریح کرد: نفر سوم از متهمان این پرونده که 30 درصد مقصر شناخته شده است، همان فردی است که مسئولیت نقل و انتقال نوجوانان به کشور گرجستان را بر عهده داشته است و با انتقال آنها به‌ویژه در محدوده ساحلی و دریاچه و همچنین اجازه ورود آنها به داخل دریاچه در محلی ناایمن و عدم حضور نجات غریق موجب غرق شدن دو تن از آنان شده است.
 
این مسئول ادامه داد: مدیر باشگاه از جنبه خصوصی جرم به پرداخت 50 درصد دیه کامل دو مرد مسلمان، مؤسس باشگاه به پرداخت 20 درصد دیه کامل دو مرد مسلمان و فرد همراهی کننده نیز به پرداخت 30 درصد دیه کامل دو مرد مسلمان محکوم شدند.
 
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر دیه ذکر شده، مجرمین این حادثه باید یک سوم دیه کامل فوت در ماه حرام را نیز بپردازند.
 
دهشیری در مورد جنبه عمومی بزه ارتکابی متهمان افزود: 18 ماه حبس تعزیری برای مدیر باشگاه 12 ماه حبس تعزیری برای مؤسس باشگاه و 14 ماه حبس تعزیری برای فرد همراه تیم در کشور گرجستان محکومیت صادر شده است.
 
وی ادامه داد: رأی صادر شده غیرقطعی و قابل تجدید نظرخواهی در محاکم تجدید نظر استان است.
 
مردادماه سال گذشته یک باشگاه آموزش فوتبال اقدام به اعزام نوجوانان تحت تعلیم خود به کشور گرجستان کرد که در این سفر دو نوجوان 13 ساله همراه کاروان در پی یک حادثه ناگوار در دریاچه‌ای در کشور گرجستان غرق شدند، انجام تشریفات بین‌المللی و اعزام تیم کارشناسی به کشور گرجستان و برخی از دیگر مسائل قانونی باعث شد تا روند صدور رأی با توجه به اهمیت موضوع بیش از یک سال به درازا بیانجامد.
 
 
منبع:ایسنا یزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2865 sec