شناسه خبر: 92999 منتشر شده در مورخ: 1398/07/27 ساعت: 11:46 گروه: میراث و گردشگری
استاد تاریخ هنر‌های اسلامی دانشگاه‌های آلمان:

لزوم فراهم شدن زمینه حضور گردشگران علمی در یزد

لزوم فراهم شدن زمینه حضور گردشگران علمی در یزد
دکتر کلاس پیتر هازه: باتوجه به ظرفیت بسیار خوب تاریخی و فرهنگی در یزد، ضرورت دارد، برای رونق صنعت گردشگری زمینه حضور افرادی که به دنبال مطالعات در بخش‌های مختلف هستند در استان فراهم شود.

به گزارش یزدی نیوزاستاد تاریخ هنر‌های اسلامی دانشگاه‌های آلمان در سلسه نشست‌های ماهانه فرهنگی و اجتماعی با عنوان شب یزد با موضوع «مناسبات تاریخی یزد در عصر اسلامی» که با حضور جمعی از فرهنگیان و نخبگان علمی و دانشگاهی در خانه فرهنگ شهید آیت الله صدوقی (ره) برگزار شد، افزود: حضور گردشگران علمی و مطالعاتی خود زمینه‌ای مناسب برای جذب دیگر فعالان در این عرصه مهم است.

وی افزود : : حیف است در استانی مثل یزد با این همه آثار تاریخی و فرهنگی و پیشینه اجتماعی در تاریخ، شاهد موج حضور گردشگرانی باشیم که هیچ فعالیت مطالعاتی و علمی ندارند و موجب از دست رفتن فرصت‌ها می‌شوند.
رییس موزه پرگامون برلین تصریح کرد: تاریخ و تمدن یزد و فعالیت‌های گسترده و عمیق تجاری و ارتباط مردمان این دیار به خصوص تولید پارچه آن با جهانیان بر کسی پوشیده نیست.
هازه تاکید کرد: یزد همواره شهر تجارت و فرهنگ بوده و هست و وجود صنایع دستی منحصر به فرد و هنر‌های مختلف همه گویای سابقه کم نظیر آن در ابعاد مختلف محسوب می‌شوند.
وی گفت : ارتباط تجار یزد با شرق و فعالیت در مسیر جاده ابریشم و همچنین موفقیت منحصر به فرد آن در ایران ظرفیت‌هایی است که نباید نادیده گرفت.
پژوهشگر آلمانی گفت: باید همچنان از تمام ظرفیت‌های موجود یزد برای گسترش و رونق دوباره تجارت و صنعت گردشگری در آن با جدیت استفاده کرد.
هازه تاکید کرد: به منظور بهبود تجارت، رونق تولید و امور گردشگری به خصوص بعد از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۶ خورشیدی ، به تبادل و همکاری بیشتر با سایر کشور‌ها نیاز است.
کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ۱۸ تیر ماه ۹۶ در چهل و یکمین نشست خود در کراکوف لهستان، با اجماع، شهر تاریخی یزد را در فهرست میراث جهانی خود ثبت کرد.
با توجه به غنای یزد از لحاظ بنا‌های تاریخی، فرهنگی تاکنون پنج اثر آن در فهرست جهانی شامل بافت تاریخی یزد، باغ‌های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات‌های زارچ و حسن آباد ثبت جهانی شده است.
استان یزد ۲ هزار و ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی و ۶هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، هزار و ۸۵۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.
 
منبع: خبرگزاری صداوسیما
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1366 sec