شناسه خبر: 82581 منتشر شده در مورخ: 1398/06/29 ساعت: 10:44 گروه: اجتماعی
روبان کتابخانه مرکزی یزد هفته دولت هم قیچی نشد؛

پروژه‌ای که بین مناسبت‌ها پاس‌کاری می‌شود

پروژه‌ای که بین مناسبت‌ها پاس‌کاری می‌شود
کتابخانه مرکزی یزد یکی از بزرگترین پروژه‌های فرهنگی است که ۲۰ سال از زمان کلنگ‌زنی آن می‌گذرد اما افتتاح آن مدتی است که بین مناسبت‌های مختلف پاس‌کاری می‌شود.

به گزارش یزدی نیوز نزدیک به دو دهه پیش، در دل بافت تاریخی یزد، کلنگ پروژه‌ای به زمین خورد که قرار بود بزرگترین کتابخانه یزد و به عبارتی کتابخانه مرکزی یزد با استانداردهای مورد نیاز چنین کتابخانه‌ای باشد.

 
کار ساخت این کتابخانه از ابتدا با حرف و حدیث آغاز شد و افراد بسیاری از همان ابتدا بر طبل مخالفت و البته عده‌ای نیز بر طبل موافقت کوبیدند تا اینکه ساختمان تقریبا تکمیل شد.
 
بعد از تکمیل ساختمان، کارشناسانی که اظهارنظرهایشان به گوش متولیان امر نمی‌رسید، حالا جدی‌تر وارد عرصه شدند و بلندمرتبه سازی در دل بافت تاریخی یزد را اقدامی غیرقانونی و تجاوز به حریم هوایی بافت اعلام کردند تا جایی که استاندار وقت وارد عمل شد و موضوع به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت.
 
حوالی سال ۹۰ در شرایطی که چند سال از احداث کتابخانه مرکزی می‌گذشت، قرار شد آخرین طبقه این ساختمان تخریب شود تا مجوز بهره‌برداری از آن صادر شود.
 
تخریب طبقه آخر ساختمان کتابخانه مرکزی بعد از احداث
 
این مصوبه، در زمان خودش جنجال‌های بسیاری به پا کرد اما در نهایت با جدیت مسئولان امر، طبقه آخر این ساختمان تخریب شد.
 
بعد از این اقدام، ادامه کار تکمیل و تجهیز کتابخانه مرکزی یزد متوقف شد و نهاد کتابخانه‌ها در آن زمان به نوعی از ادامه کار کناره‌گیری کرد.
 
بعد از مدتی توقف، کار تکمیل، فضاسازی و محوطه سازی این پروژه به شهرداری یزد سپرده شد و شهرداری نیز اقداماتی را انجام داد اما در نهایت، باز هم این پروژه تکمیل و قابل بهره‌برداری نشد.
 
پس از اینکه پروژه به شهرداری واگذار شد، هر سال خبرهایی از بهره‌برداری کتابخانه مرکزی به مناسبتی اعلام می‌شد، یکبار ایام دهه فجر، بار دیگر هفته دولت، در مقطعی هفته کتاب و کتابخوانی و هر بار مناسبتی برای بهره‌برداری این کتابخانه اعلام شد.
 
ورود استانداری به بحث تکمیل کتابخانه مرکزی یزد
 
از آنجا که باز هم مشکلاتی در مسیر افتتاح و بهره‌برداری این پروژه ۲۰ ساله وجود داشت، این بار با ورود استانداری، کار دوباره به نهاد کتابخانه‌ها واگذار شد و پس از این واگذاری، خبرهایی از افتتاح کتابخانه مرکزی یزد در هفته دولت سال ۹۸ به گوش رسید اما باز هم این وعده عملی نشد.
 
خبرنگار این موضوع را از طریق شهرداری، نهاد کتابخانه‌های عمومی استان یزد و در نهایت معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد مورد بررسی قرار داد.
 
محسن صادقیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در پایان سال گذشته تصمیم بر این شد که کتابخانه مرکزی یزد به هر نحو ممکن تعیین تکلیف شود زیرا این کتابخانه در طول سال‌های مختلف کارفرماهای متعددی از جمله اداره ارشاد، راه و شهرسازی، نهاد کتابخانه‌ها و شهرداری داشته و همین امر سبب طولانی شدن زمان بهره‌برداری از این پروژه شده است.
 
نهاد کتابخانه های عمومی کارفرمای فعلی کتابخانه مرکزی یزد
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد بیان کرد: با جلساتی که به همین منظور با کارفرمایان برگزار شد، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که کار تکمیل کتابخانه مرکزی یزد را به نهاد کتابخانه ها واگذار کنیم و به همین منظور، تفاهم‌نامه‌ای نیز با نهاد کتابخانه های کشور امضا شد.
 
صادقیان افزود: بر اساس این تفاهمنامه مقرر شد استانداری یزد متولی آزادسازی اراضی کتابخانه مرکزی یزد باشد تا کار تملک آن انجام شود که این اقدام با محوریت استانداری و همکاری شهرداری یزد آغاز شد.
 
وی ادامه داد: قرار شد بعد از تملک زمین کتابخانه مرکزی، این پروژه تحویل نهاد کتابخانه‌ها شود و این نهاد از محل اعتبارات خود اقدام به تکمیل پروژه نماید.
 
مشکلات عدیده در مسیر تملک اراضی پروژه
 
صادقیان عنوان کرد: بسیاری از زمین‌های مربوط به این پروژه هنوز بعد از ۲۰ سال تملک نشده بود و مشکلات عدیده‌ای در این مسیر وجود داشت که این مشکلات با تعدد مالکانی که برخی از آنها فوت شده و برخی در خارج از کشور زندگی می کردند، افزایش یافت.
 
وی افزود: با وجود همه این مشکلات، طی دو ماه گذشته عمده آزادسازی‌ها انجام شد و این مهم به نهاد کتابخانه‌ها نیز اعلام شده است و این نهاد نیز قرار بود مراحل فراخوان و مناقصه پیمانکار جدید را طی یک ماه گذشته انجام دهد.
 
صادقیان خاطرنشان کرد: قرار بود فاز اول پروژه در هفته دولت امسال به بهره برداری برسد اما چون مدت زمان زیادی از عمر ساختمان گذشته بود، تاسیسات آن باید بازنگری و کمبودها و مشکلات احصاء می شد که برای این منظور از نهاد کتابخانه های عمومی تهران اقدام شده و مشاورانی برای طراحی مجدد و نظارت به کار گرفته شده‌اند.
 
فازبندی پروژه کتابخانه مرکزی/افتتاح کتابخانه بین ۳ تا ۵ ماه دیگر
 
وی با اشاره به اینکه این پروژه قرار است به صورت فاز بندی افتتاح و بهره برداری شود، افزود: بهره‌برداری از ساختمان چندان زمان‌بر نیست و در نهایت بین سه تا پنج ماه آینده قابل بهره‌برداری است اما فاز دوم، محوطه سازی اطراف کتابخانه است که با توجه به قرار گرفتن این بنا در بافت تاریخی، محوطه سازی‌ها باید با همکاری و هماهنگی میراث فرهنگی انجام شود.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد تاکید کرد: گرچه ساختمان کتابخانه مرکزی آماده بهره‌برداری نشد اما دو اقدام بسیار مهم که یکی از آنها سال‌ها پیش باید انجام می‌شد، صورت گرفت که بسیار ارزشمند بود؛ یکی از آنها آزادسازی و تملک اراضی کتابخانه مرکزی و دیگری پرداخت مطالبات پیمانکاران قبلی بوده است.
 
گرچه در طول یک دهه گذشته، بارها و بارها برای تکمیل و بهره برداری از کتابخانه مرکزی یزد تصمیم‌گیری‌ها و واگذاری‌هایی انجام شده و در نهایت نیز کار به نتیجه مطلوب نرسیده است، اما به نظر می‌رسد این بار، با تملک اراضی و واگذار کردن امور به نهاد کتابخانه‌ها و به مشارکت طلبیدن نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اتفاقات خوبی در راه باشد.
 
به نظر می‌رسد فاز اول این پروژه در دهه فجر امسال قابل بهره‌برداری باشد و این انتظار وجود دارد که با اهتمام مسئولان امر، دوباره زمان بهره‌برداری به تعویق نیفتد و این پروژه در میان مناسبت‌ها سرگردان نباشد.
 
 
منبع:خبرگزاری مهر
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1385 sec