شناسه خبر: 82542 منتشر شده در مورخ: 1398/06/26 ساعت: 19:54 گروه: اجتماعی
گردشگر مکزیکی با اشاره به اینکه عزاداری مردم یزد و ایران محتوای عمیقی دارد، از اینکه در عزاداری امام حسین(ع) همراه و شریک مردم یزد است ابراز خوشحالی می‌کند.

به گزارش یزدی نیوزبا توجه ‌به حضور گردشگران خارجی در مراسم‌های سوگواری و عزاداری محرم یزد، با چند تن از این خبرنگاران به گفت‌و‌گو نشستیم و در ارتباط با این مراسم، ویژگی‌های آن و شناختی که آنها نسبت به امام حسین(ع) دارند با آنها صحبت کردیم.

 
نکته قابل توجهی که در صحبت‌های تمام این افراد وجود داشت، شناخت بسیار محدودی بود که آنها از امام حسین(ع) داشتند و برخی از آنها تنها می‌دانستند که امام حسین(ع) برای دفاع از عقایدش به شهادت رسیده است.
 
برخی دیگر از گردشگرانی هم که در این مراسم شرکت داشتند، شناخت بیشتری از امام حسین(ع) پیدا کرده بودند ولی این شناخت هم شناختی کاملاً سطحی و ساده بود و البته طبیعی است که نباید انتظار داشت گردشگرانی که تنها چند روز با این مراسم ارتباط می‌گیرند، شناخت قوی از آن داشته باشند.
 
با وجود این به چند دلیل که دو مورد آن اهمیت بسیار بالایی دارد، حضور گردشگران خارجی در این مراسم‌ها، ضروری است که زمینه افزایش آن در هر سال فراهم شود.
 
نخستین دلیلی که در این زمینه می‌توان به آن توجه داشت این است که همه گردشگرانی که در این مراسم شرکت کرده و می‌کنند، به مراسم‌های عزاداری امام حسین(ع) مردم ایران به‌ویژه یزد علاقه پیدا می‌کنند و  طبیعتاً همین موضوع توطئه‌های دشمنان در ارتباط با ایران و اسلام‌هراسی در دنیا را تا حدی خنثی می‌کند.
 
 
 
به‌علاوه اینکه هر یک از این افراد خود در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی عضو هستند و به‌وسیله اشتراک‌گذاری تصاویر، مطالب و ویدیوهای خود از این مراسم، زمینه آشنایی دیگر دوستان و هموطنانشان با این مراسم را فراهم می‌کنند.
از طرف دیگر با وجود زمان کمی که این گردشگران در مراسم‌های عزاداری حسینی ایران حضور دارند اما همین حضور می‌تواند حس کنجکاوی آنها برای تحقیق در ارتباط با امام حسین(ع) و اهداف آن حضرت را در وجود آنها تقویت کند کما اینکه تقریباً تمام گردشگرانی که در این مراسم حضور داشتند، ابراز تمایل برای مطالعه در این رابطه می‌کردند.
 
همین نکات اهمیت حضور گردشگران در این چنین مراسم‌هایی و همچنین تلاش بای افزایش تعداد گردشگران حاضر در این برنامه را دو چندان می‌کند.
 
در یکی از گفت‌و‌گو‌هایی که با گردشگران خارجی حاضر در مراسم سینه‌زنی حظیره یزد انجام شد، وی به بیان توضیحاتی در ارتباط با حضورش در این مراسم و آنچه از عزاداری مردم یزد آموخته پرداخت.
 
این گردشگر مکزیکی در ارتباط با مراسم عزاداری مردم یزد اظهار داشت: فکر می‌کنم خیلی مراسم پرمحتوایی هست، به‌عبارتی شما چنین ارزش‌های مهمی مثل عدالت و آزادی را گرامی می‌دارید و من خوشحالم که می‌توانم با شما در این مراسم شریک باشم و آن را با دیگران به‌اشتراک بگذارم.
 
نکته بسیار مهمی که در ارتباط با صحبت‌های این گردشگر مکزیکی وجود داشت، توجه خاصی است که وی به محتوای مراسم داشته است، با وجودی که او شناخت چندانی از این مراسم ندارد اما می‌داند که محتوای این مراسم‌ها عمیق و ژرف است و قطعاً همین موضوع تلنگری در ذهن اوست تا هر زمان دوباره با مفاهیم عاشورایی روبه‌رو شد، به‌سمت آن جذب شود.
 
موضوع بعدی در این رابطه، بیان وی در ارتباط با اشتراک‌گذاری آن چیزی است که در این مراسم دیده و یاد گرفته است، همان‌طور که بیان شد، این اشتراک‌گذاری قطعاً نقش بسیار مهمی در ترویج فرهنگ عاشورایی و معرفی عزاداری اصیل به مردم نقاط مختلف جهان دارد.
 
وی در ادامه صحبت‌های خود به‌خوبی نشان می‌دهد که آشنایی بسیار بسیار سطحی از عاشورا و قیام امام حسین(ع) پیدا کرده، اما در برابر این آشنایی سطحی، علاقه بسیار زیادی است که وی نسبت به این مراسم پیدا کرده و همین علاقه مانعی بزرگ در برابر اسلام‌هراسی روی وی و افرادی است که با او در ارتباط هستند.
 
 
منبع:خبرگزاری تسنیم
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2306 sec