شناسه خبر: 71937 منتشر شده در مورخ: 1398/03/14 ساعت: 09:30 گروه: اقتصادی
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: برای بهبود شرایط اقتصادی کشور و رونق تولید باید روی سرمایه گذاری و منابع خارجی متمرکز شد؛ چیزی که بسیاری از کشورها بر مبنای آن حرکت می‌کنند.

به گزارش یزدی نیوز «سید علی محمد موسوی» در نشست مجمع نمایندگان استان یزد افزود: در برخی کشورها در کنار سفارتخانه‌ها، آژانس‌های سرمایه‌گذاری راه اندازی شده که ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری را معرفی می‌کند و در این زمینه ترکیه ۴۰ آژانس سرمایه گذاری دارد. 

 
وی تحریم ها و شرایط کنونی کشور را یادآور شد و گفت: باید به دنبال راهکارهایی باشیم که بتوانیم به خوبی از این تحریم ها عبور کنیم. 
 
موسوی با بیان این که در قانون برنامه ششم توسعه باید 65 میلیارد دلار منابع خارجی را جذب کنیم، گفت: از این میزان، ۱۵ میلیارد دلار فاینانس، ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم و ۲۰ میلیارد دلار قرارداد مشارکتی است. 
 
وی اقتصاد متکی به نفت ایران را یادآور شد و گفت: در شرایط حاضر که صادرات نفت به دلیل تحریم‌ها کاهش یافته باید سرمایه‌گذاری به سمت تولید کالاها غیر نفتی هدایت شود و بتوانیم از طریق فاینانس و منابع خارجی، مشکلات ارزی را حل و طرح های نیمه تمام را دنبال کنیم. 
 
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که باید درد دل و حرف های سرمایه گذاران را بشنویم، رعایت پروتکل‌های بین المللی و داشتن نظم را مهمترین ضرورت‌های فضای اقتصادی کشور در شرایط کنونی دانست و بر توجه به مشوق‌های سرمایه گذاری تاکید کرد.
 
این مسئول گفت: در شرایط تحریم باید از طرح‌های غیر تحریمی نظیر بهداشت و درمان، دانشگاه، گردشگری و هتل استفاده کنیم. 
 
رییس کل‌ سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران تاکید کرد: در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی، تدوین قوانین جدید و مشوق‌هایی همچون اقامت دائم برای سرمایه گذاران خارجی لازم و ضروری است. 
 
موسوی تصریح کرد: همچنین باید هدف گذاری عمده‌ای روی ایرانیان و حتی یزدی‌های مقیم خارج از کشور و شیعیان و کشورهای بزرگی همچون چین و ترکیه داشته باشیم. 
 
وی در بخش دیگری از سخنانش قابلیت‌های استان یزد را یادآور شد و با بیان این که یزد از استان های فعال و پیشتاز در حوزه سرمایه گذاری در کشور است، گفت: زیرساخت های  لازم برای جذب سرمایه گذاری در استان فراهم است و علی رغم تلاش های خوب صورت گرفته باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام شود. 
 
معاون وزیر اقتصاد با اعلام آمادگی برای حمایت از طرح های سرمایه گذاری استان یزد گفت: با توجه به ثبت جهانی یزد و وجود آثار و بناهای تاریخی، یزد از پتانسیل های خوب در حوزه گردشگری برخوردار است که می تواند آن را به قطب گردشگر بین المللی تبدیل کند. 
 
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: همچنین استان یزد در زمینه سرمایه گذاری انرژی خورشیدی، گردشگری و صعت و معدن می تواند در کشور پیشتاز باشد. 
 
در این جلسه گزارشی از فعالیت های مرکز خدمات سرمایه گذاری و میزان سرمایه گذاری‌های خارجی در سال ۹۷ در استان یزد و نیازها و ضرورت‌های تحقق سرمایه گذاری و رونق اقتصادی و راه‌های توسعه اقتصادی در بخش‌های مختلف ارائه شد. 
 
 
منبع:ایسنا یزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1374 sec