شناسه خبر: 70995 منتشر شده در مورخ: 1398/01/28 ساعت: 10:44 گروه: اجتماعی
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد اولویت اول در ساخت و سازها را مقاوم‌سازی خواند و گفت: تاکنون بالغ بر 26 هزار فقره تسهیلات مقاوم‌سازی به واحدهای روستایی استان پرداخت شده است.

به گزارش یزدی نیوز «علیرضا قربانیان» ضمن تبریک چهل سالگی تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به فرمان بنیانگذار انقلاب اسلامی، در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که اولویت اول در ساخت و ساز باید مقاوم‌سازی باشد، تصریح کرد: به منظور کاهش خسارات حوادث طبیعی باید در مورد رعایت اصول فنی و مقررات ملی ساختمان در ساخت بناهای مسکونی و عدم ساخت بنا در مسیر آبراهه‌ها و سیلاب‌ها و رعایت حریم و بستر رودخانه‌ها چه در شهرها و چه در روستاها فرهنگ‌سازی کرد.

 
وی ادامه داد: البته استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد نیز لازمه ساخت و ساز مقاوم است که باید به ان توجه و اهتمام لازم را داشت.
 
قربانیان همچنین به لزوم نظارت ناظرین فنی دارای صلاحیت بر ساخت و ساز‌ها نیز تاکید کرد و گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد نیز در همین راستا با راه‌اندازی نظام فنی روستایی با بیش از 162 ناظر دارای صلاحیت در این حوزه موفق عمل کرده به طوری که آمارها نیز بیانگر سلامت 95 درصد از ساخت و سازهای بنیاد مسکن در حوادث طبیعی بوده است.
 
وی به ساخت بالغ بر 350 واحد مسکونی روستایی در استان طی سال‌های اخیر و تحویل آنها به متقاضیان نیازمند و محروم با تخصیص تسهیلات کم بهره اشاره و خاطرنشان کرد: البته در بخش مسکن شهری نیز تاکنون بالغ بر 6000 واحد مسکونی جهت افراد فاقد مسکن و محرومان جامعه در شهرستان‌های استان ایجاد شده که 150 مورد از آنها مربوط به سال گذشته بوده و علاوه بر آنها در حال حاضر بالغ بر 350 واحد نیز در شهرهای اردکان، میبد، تفت، مهریز و بافق در دست ساخت است.
 
قربانیان در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: یکی از اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور مقاوم‌سازی واحدهای روستایی، ارائه تسهیلات مقاوم‌سازی بوده که در همین راستا تاکنون بالغ بر 26 هزار فقره تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده که 1300 مورد از آنها مربوط به سال گذشته بوده است.
 
وی به خسارات سیل‌های اخیر در استان نیز اشاره و اعلام کرد: براساس گزارش‌های واصله از شهرستان‌های استان تا تاریخ 22 فروردین‌ماه سالجاری 141 روستا و شهر در استان(شامل 11 شهر و 130 روستا) به دنبال بارش‌ها و سیلاب‌ دچار حادثه شده‌اند.
 
به گفته‌ی وی، تا تاریخ مذکور 28 واحد مسکونی به صورت کامل تخریب شده که 16 مورد در روستاها و 12 مورد مربوط به شهرهای استان بوده است.
 
قربانیان به خسارت و نیاز به تعمیر 726 واحد مسکونی نیز اشاره کرد و افزود: 11 واحد تجاری نیز دچار آسیب شده و 91 مورد نیز خسارت به لوازم خانگی را شاهد بودیم.
 
وی ضمن بیان این که عمده خسارات سیل مربوط به شهرستان‌های تفت، مهریز و بافق بوده است، گفت: البته بارندگی روزهای اخیر نیز قطعاً به آمار خسارات وارده در استان افزوده است ولی امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده هر چه زودتر خسارت‌های وارده پرداخت و جبران شود.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش یکی دیگر از اقدامات مهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای ارائه عادلانه خدمات در روستاها را مطالعه، تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی ذکر کرد وبا بیان این که یزد از استان‌های موفق در این رابطه است، تصریح کرد: تاکنون برای 411 روستای دارای جمعیت بیش از 20 خانوار مطالعات طرح هادی روستایی انجام شده که از این تعداد 262 روستا در حال مطالعات اجرایی و در واقع اجرای فاز نخست طرح‌ هستند.
 
مدیر کل بنیاد مسکن استان با بیان این که در حال حاضر مطالعات طرح هادی در مورد برخی روستاهای زیر 10 خانوار نیز در حال انجام است، گفت: در سال گذشته مطالعات 45 روستا و اجرای طرح در 75 روستا با اعتباری بالغ بر 3.5 میلیارد تومان انجام شد.
 
وی در همین رابطه از توزیع بالغ بر دو هزار تن قیر یارانه‌ای به ارزش 2.7 میلیارد تومان در 61 روستای استان طی سال گذشته نیز خبر داد.
 
قربانیان واگذاری زمین در روستاها را از دیگر اقدامات بنیاد مسکن ذکر کرد و گفت: در همین راستا از ابتدای انقلاب تاکنون 15 هزار و 500 قطعه زمین به متقاضیان واجد شرایط با اولویت افراد بومی واگذار شده که 1100 قطعه از آنها مربوط به پارسال بوده است.
 
وی همچنین از تلاش برای صدور سند مالکیت برای اماکن روستایی در استان با هدف ساماندهی و تثبیت مالکیت‌ واحدهای روستایی و کمک به توسعه اقتصادی روستاها خبر داد و عنوان کرد: تاکنون 55 هزار فقره سند برای امکان روستایی استان صادر شده که 50 هزار جلد مربوط به روستاها و پنج هزار جلد سند نیز مربوط به شهرهای زیر 25 هزار نفر در استان بوده است.
 
وی به صدور 1200 جلد سند مالیکت روستایی و 300 فقره سند مالکیت شهری نیز از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در سال گذشه اشاره کرد.
 
به گفته وی، تاکنون هشت روستای استان شامل تهیه طرح‌ بافت های با ارزش روستایی شده‌اند که در مورد روستاهی شمسی، خرانق، اسلامیه، فهرج، عقدا و توران پشت و باجگان بافق انجام شده و در مورد روستای مزرعه کلانتر میبد در حال انجام است.
 
مدیر کل بنیاد مسکن استان یزد در پایان نیز اعزام 40 دستگاه ماشین آلات این نهاد به مناطق سیلزده خبر داد و خاطرنشان کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون بنیاد مسکن استان یزد بالغ بر 11 هزار و 400 واحد مسکونی در مناطق بم، زرند، بروجرد، چابهار و حتی قزوین به عنوان معین این شهرها ایجاد کرده است.
 
 
منبع:ایسنا یزد
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1319 sec