شناسه خبر: 69415 منتشر شده در مورخ: 1397/11/02 ساعت: 15:45 گروه: اجتماعی
مسئول بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد اعلام کرد: از ابتدای بهمن واکسیناسیون 340 هزار رأس دام سبک و سنگین در استان بر علیه بیماری تب برفکی آغاز شد.

به گزارش یزدی نیوز«سید خلیل موسوی» خاطرنشان کرد: بیماری تب‌ برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی به شدت واگیر دام است که درصورت شیوع می‌تواند خسارات اقتصادی قابل توجهی به صنعت دامپروری استان وارد کنند.

 
وی تصریح کرد: بدین جهت، در راستای کنترل بیماری و جلوگیری از بروز خسارات اقتصادی، از ابتدای بهمن‌ماه واکسیناسیون 340 هزار رأس دام سبک و سنگین با مشارکت 40  تیم در بخش دولتی و خصوصی درحال اجراست.
 
موسوی افزود: واکسیناسیون در کنار سایر برنامه‌های بهداشتی همچون رعایت ضوابط قرنطینه‌ای، فعال کردن حوضچه ضدعفونی ورودی دامداری‌ها، جلوگیری از حمل و نقل غیر مجاز دام، دفن بهداشتی و مناسب لاشه‌های تلف شده، تغذیه مناسب دام، یکی از راه های مهم کنترل و جلوگیری از بروز این بیماری محسوب می‌شود.
 
این مسئول با اشاره بر آن که رعایت ضوابط بهداشت فردی همچون پوشیدن چکمه، لباس کار توسط کارگران و تعویض لباس در جابجایی های بین دامداری ها نیز نقش بسزایی در پیشگیری از این بیماری دارد، بر این موضوع تأکید کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: از جمله نشانه‌های این بیماری، بی حالی، بی اشتهایی، ایجاد تورم دهان، ترشحات کشدار، لزج و ایجاد تاول در مخاطات دهان، لثه و زبان است که دامداران می‌توانند در صورت مشاهده، جهت اطلاع رسانی به دامپزشکی و کسب اطلاعات بیشتر با سامانه 1512 تماس برقرار کنند.
 
 
منبع:ایسنایزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1244 sec