شناسه خبر: 69156 منتشر شده در مورخ: 1397/10/20 ساعت: 19:59 گروه: اقتصادی
بومی سازی یکی از محورهای اصلی توسعه در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو مورد توجه جدی است که بر این اساس تاکنون ۱۱ هزار و ۲۸۷ قطعه صنعتی در این واحد بومی سازی شده است.

به گزارش یزدی نیوزبهره‌وری جزو لاینفک بخش تولید و کار در هر واحد تولیدی و صنعتی است و یکی از شاخص های بهره وری برخورداری از توان و تخصص و نوآوری های کارشناسان و متخصصان داخلی برای طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات مورد نیاز است.

 
این امر در حوزه صنعت و معدن به طور خاص از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که اتکاء به تکنولوژی ساخت داخل موجب کاهش ریسک و ضامن تداوم فعالیت واحدهای معدنی و صنعتی خواهد بود.
 
دبیر ستاد بومی سازی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در این باره به خبرنگار مهر گفت: این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه‌ها، صنعتگران، مبتکران و مخترعان کشور و حمایت از ایده ها، نوآوران و اتکا به دانش بومی همواره در پی استفاده از ظرفیت های داخلی بوده و تاکنون نیز بالغ بر ۵۰ پروژه تحقیقاتی و پژوهشی را اجرا کرده و به اتمام رسانده است.
 
محمد ابراهیم یلتقیان با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت شرکت تاکنون بالغ بر ۱۱ هزار و ۲۸۷ قطعه صنعتی در مجتمع های معدنی و صنعتی چادرملو بومی سازی شده است، افزود: تنها در سال گذشته ۵۵۰  قطعه جدید در این شرکت بومی سازی شده است.
 
عمده پروژه های چادرملو با استفاده از توان داخلی راه اندازی شده است
 
وی افزود: همه تلاش ما این است که علاوه بر بومی سازی قطعات، به علوم روز و فناوری‌های نوین جهانی در بخش های معدن و صنایع فولاد نیز دسترسی پیدا کنیم و در همین راستا توانسته‌ایم بخش اعظم پروژه‌های خود را با توانمندی‌های داخلی راه‌اندازی کنیم و علاوه بر میلیون ها دلار صرفه جویی ارزی به اشتغال مولد نیز کمک کنیم.
 
دبیر ستاد بومی سازی شرکت چادرملو یادآور شد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اعتقاد راسخ به محقق کردن این هدف و آرمان توسعه یافتگی، از سال ۱۳۸۱ عزم خود را جزم کرد و با بکارگیری توان متخصصان داخل کشور گام‌های بلندی را برای کاهش هزینه های  ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشت.
 
یلتقیان افزود: در سال ۱۳۸۹ ستاد بومی سازی در چادرملو تشکیل شد که هدف مهم آن، رسیدن به خودکفایی، شناسایی توانمندیهای شرکتهای داخلی، ایجاد و تکمیل بانک اطلاعاتی در بخش های طراحی، ساخت، برنامه ریزی، هزینه‌یابی، مهندسی معکوس،‌ تدارک و اجرا و در نهایت کنترل کیفی و راه اندازی و نیز رشد توان رقابت پذیری و استفاده از مزیت های اقتصادی بود.
 
وی تصریح کرد: هر چند این شرکت قبل از تشکیل ستاد بومی سازی نیز توجه ویژه ای به امر بومی سازی و تامین داخلی تجهیزات و قطعات و انجام مهندسی معکوس و تهیه نقشه های ساخت و نصب و راه اندازی طرحهای توسعه داشته اما با انسجام بخشی از این فعالیت ها، تحت هدایت و نظارت واحدی مستقل، این امر شتاب بیشتری یافت و از آن پس، این شرکت با تکیه بر پتانسیل نیروی انسانی متخصص و کارآمد در زمینه های مختلف، طراحی و تهیه نقشه های جزء به جزء و کارگاهی به روش مهندسی معکوس، ساخت تمام قطعات، تجهیزات و ماشین آلات را با استفاده از سیستم ها و دانش فنی موجود در کشور در برنامه های اجرایی خود قرار داد.
 
افزایش ظرفیت تولید با حمایت از سازندگان داخلی و تامین و ساخت قطعات در داخل کشور
 
دبیر ستاد بومی سازی شرکت چادرملو خاطرنشان کرد: طی سالهای اخیر با حمایت از سازندگان داخلی و برنامه هایی که برای تأمین قطعات و لوازم یدکی ساخت داخل کشور انجام داده ایم، نه تنها موجبات کاهش توقف در اثر فرسودگی قطعات وارداتی فراهم شده بلکه شرایط افزایش تولید در واحدهای فرآوری سنگ آهن خود را نیز ارتقاء بخشیدیم به طوری که ظرفیت پنج خط تولید کنسانتره سنگ آهن را از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ظرفیت تولید گندله در واحد گندله سازی مجتمع صنعتی چادرملو را از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ۴ میلیون تن افزایش دادیم.
 
یلتقیان عنوان کرد: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو که در حال حاضر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سنگ آهن و کنسانتره کشور و از پیشگامان بومی سازی کشور است، پروژه های تحقیقاتی،‌ مطالعاتی و پژوهشی را در سرلوحه برنامه های خود قرار داده و با اجرای پروژه های متعدد، موفقیت های بیشماری را در زمینه ساخت داخل کسب کرده است به طوری که از سال ۱۳۸۱ تا پایان آذر ماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۹ هزارو ۷۹۵  قطعه در مجتمع معدنی و هزار و ۴۹۲ قطعه در مجتمع صنعتی و در مجموع بالغ بر ۱۱ هزارو ۲۸۷ قطعه صنعتی  طراحی، ساخت و مورد استفاده قرار گرفته است.
 
وی با تاکید بر اینکه تمامی قطعات ساخته شده داخلی علاوه بر قابلیت رقابت پذیری با قطعات خارجی، همواره از کیفیت و راندمان کاری بالاتری نیز برخوردار هستند، افزود: این شرکت به منظور شناسایی قطعات یدکی و یافتن سازندگان داخلی و تعیین نیازهای مجتمع های معدنی و صنعتی چادرملو به لوازم و قطعات یدکی، کنترل و بازرسی قطعات در حال ساخت و همچنین بازرسی قبل از ارسال به کارخانه ها و بازرسی مجدد در محل کارخانه ها، از مشاورین  مجرب و کار آزموده داخلی بهره می گیرد.
 
یلتقیان ادامه داد: در اولین نمایشگاه دستاوردهای بومی سازی و خودکفایی صنعت و معدن که در دی ماه سال ۱۳۸۹ در مصلی تهران  با حضور ۵۰۰ شرکت برگزار شد، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نه تنها به عنوان شرکت برتر و پیشرو در عرصه بومی سازی و خودکفایی برگزیده شد بلکه لوح تندیس ویژه هیئت داوران را به خود اختصاص داد.
 
وی همچنین  دریافت لوح سپاس و  تندیس «پروژه برتر» بومی سازی و خود کفایی، دریافت لوح افتخار به عنوان «پیشرو در عرصه بومی سازی و خودکفایی» در حوزه معدنی و صنعتی و صرفه جویی قابل توجه ارزی بابت ساخت تجهیزات و قطعات داخلی را از جمله دستاوردهای بومی سازی شرکت چادرملو عنوان کرد.
 
 
منبع:خبرگزاری مهر
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1441 sec