شناسه خبر: 68064 منتشر شده در مورخ: 1397/09/07 ساعت: 16:25 گروه: شهرستان ها
معاون آب منطقه‌ای یزد در جمع بهره‌برداران چاه‌های کشاورزی میبد:

کشاورزی صنعتی بهترین روش برای حفظ منابع آبی یزد است

کشاورزی صنعتی بهترین روش برای حفظ منابع آبی یزد است
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد بهترین شیوه در صرفه‌جویی از منابع آب زیرزمینی را جایگزینی کشاورزی صنعتی و نوین به جای کشاورزی سنتی ذکر کرد.

به گزارش یزدی نیوز«سید محمد طباطبایی» در حاشیه نشست بهره‌برداران چاه‌های کشاورزی شهرستان میبد ، گفت: حفاظت از منابع آب‌زیرزمینی مهمترین اولویت شرکت آب منطقه‌ای استان یزد است.

 
وی با تاکید بر حفاظت از منابع آبی تجدیدناپذیر، بیان کرد: آب، مهم‌ترین سرمایه هر کشوری است لذا برای حفظ و پایداری آن باید نسبت به حفاظت از منابع آبی موجود همت گماریم.
 
وی با بیان این که بخش قابل توجهی از آب مصرفی در کشور و استان مربوط به بخش کشاورزی است، صرفه‌جویی و مدیریت بهینه مصرف آب با مشارکت همه‌ بهره‌برداران به ویژه کشاورزان میسر خواهد بود.
 
طباطبایی با اشاره به کاهش 30 درصدی بارش‌های استان در سال آبی گذشته، گفت: البته پس از خشکسالی‌های مکرر در استان طی سال‌های گذشته، بنا بر پیش‌بینی‌های کارشناسان، امسال وضعیت بارشی بهتری را نسبت به سال‌های اخیر شاهد خواهیم بود.
 
معاون آب منطقه‌ای یزد با اشاره به این که در میبد قنات‌ها عمدتاً خشک شده‌اند، افزود: بیشترین خسارت در این بخش مربوط به قنوات مناطق کوهستانی که هوابین هستند و بلافاصله با بارندگی‌های کم، دچار نوسانات می‌شوند، بروز کرده است.
 
به گفته وی، هر چند قنات‌های مناطق کوهستانی به دنبال بارش مناسب مجدداً آبدهی خواهند داشت ولی منابع آبی واقع در دشت‌ها در صورت بروز بارش‌های مشابه، خیلی سخت به شرایط اولیه بازخواهند گشت.
 
وی بر محدود شدن بهره‌برداری از چاه‌های آب زیرزمینی تاکید کرد و گفت: این منابع با کنترل و مدیریت حفظ می‌شوند و در این صورت می‌توانند به عنوان سرمایه‌ی ملی برای نسل‌های آینده نیز بقا داشته باشند.
 
طباطبایی با اشاره به این که میبد یک شهر صنعتی است، افزود: مصرف آب در بخش صنعت میبد نیز بالاست ولی ایجاد اشتغال، رونق و ثروت در این شهرستان ناشی از فعالیت‌های صنعتی است به طوری که به ازای هر یک لیتر آب در ثانیه 70 شغل در بخش صنعت ایجاد می‌شود و این در حالی است که این آمار در بخش کشاورزی به مراتب پایین‌تر است.
 
وی تصریح کرد: بهترین شیوه برای حفاظت ارز منابع آبی موجود روی آوردن به کشاورزی صنعتی است که به مراتب بازدهی و راندمان بالاتری دارد.
 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد به طرح خاموشی چاه‌های کشاورزی به عنوان یکی از روش‌های حفظ و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی استان اشاره کرد و گفت: با توسعه سطح کشاورزی در شرایط حاضر مختالف هستیم و معتقدیم باید به جای آن افزایش بهره‌وری و بازدهی فعالیت‌های کشاورزی را دنبال کنیم.
 
طباطبایی جایگزین کردن کشت‌های کم‌آب‌خواه به جای محصولات پرآب‌خواه را از دیگر سیاست‌های استان در این راستا عنوان کرد و گفت: از مجموع 6600 حلقه چاه استان، 3800 چاه برای مصارف کشاورزی مورد استفاده است.
 
به گفته‌ی وی، در حال حاضر به طور متوسط  82 درصد آب مصرفی در استان مربوط به کشاورزی، هفت درصد در بخش صنعت و مابقی برای شرب و بهداشت استفاده می‌شود ولی این رقم در شهرستان میبد 71 درصد در بخش  کشاورزی، 15درصد صنعت و 14درصد برای شرب است.
 
این مسئول در پایان نیز با بیان این که خاموشی زمستانه‌ی چاه‌های کشاورزی استان در سال گذشته منجر به صرفه‌جویی 70 میلیون متر‌مکعبی آب در استان شده است، خواستار مساعدت و  همکاری بهره‌برداران چاه‌های کشاورزی برای اجرای این طرح شد.
 
گفتنی است، در این نشست ابوالحسنی معاون فرماندار میبد ضمن تبریک سالروز ولادت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت، از آمادگی فرمانداری شهرستان جهت همکاری با کشاورزان و جهادکشاورزی شهرستان و آب منطقه‌ای یزد جهت خاموشی زمستانی چاه‌ها به منظور مصرف بهینه آب خبر داد.  پورکوثری رییس جهادکشاورزی میبد نیز با ایراد سخن در این رابطه، از ارائه تسهیلات مالی به کشاورزان، جهت جایگزینی کشت‌های کم آبخواه خبر داد.
 
منبع:ایسنا یزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0769 sec