شناسه خبر: 67746 منتشر شده در مورخ: 1397/08/24 ساعت: 12:36 گروه: شهرستان ها
همزمان با فصل برداشت انار به همت مردم و مسئولان ، انارهای آلوده به آفت مگس مدیترانه ای از سطح باغ های این منطقه جمع آوری شد.

به گزارش یزدی نیوزمدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی استان افزود:مردم ومسئولان اقدام به جمع آوری انارهای آفت زده در باغهای انار و نصب محفظه ها و بسته های سمی بر روی شاخه درختان کردند.

 
فتاحی گفت:این اقدام به  منظور مبارزه عمیق با این آفت با هدف بهبود هر چه بیشتر برداشت محصول انار و آماده نمودن باغات برای بهار آینده با همکاری جهاد کشاورزی استان و شهرستان , بخشداری و بسیج عقدا و شورای اسلامی روستای مزرعه نو و نیزهمکاری مردم انجام شد.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد گفته: با آغاز فصل برداشت محصول انار در سال زراعی 98 - 97 از 6 هزار و 810 هکتار باغ‌های این استان پیش‌بینی می‌شود 95 هزار تن محصول انار برداشت شود که این میزان تولید نسبت به سال زراعی قبل 20 درصد کاهش دارد.
 
یدالله جواد پور علت کاهش تولید محصول انار را گرمازدگی ، سرمازدگی و وجود کرم گلوگاه اناروآفت مگس مدیترانه ای  ذکر کرده است.
 
وی بابیان اینکه عمده سطح زیر کشت در شهرستان‌های میبد ، تفت، مهریز و ابرکوه قرار دارد، افزود: 40 رقم انار در استان تولید می‌شود که 11 نوع آن مرغوب است.
 
جواد پور بیشتر ارقام انار مرغوب استان را شیرین، میخوش، ملس عقدا، گل تفت و رباب ذکر کرد و یادآور شد: انار تولیدی علاوه بر عرضه در بازار استان‌های همجوار، نوع ملس دانه سیاه، زاغ عقدا و حصیبی آن به عراق و کشورهای حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود.
 
وی خاطرنشان کرده: بخشی از محصول به صورت تازه خوری، بخشی از آن به رب انار و ساندیس فراوری و مقداری هم به‌صورت کنستانتره و انار دان به هند و پاکستان برای تبدیل به ادویه صادر می‌شود.
 
این مسئول با اشاره به اینکه یزد در تولید این محصول رتبه چهارم کشور را داراست، یادآور شد: خشکسالی و کم‌آبی ازجمله مشکلات پیش روی باغداران برای توسعه کشت این محصول است .
 
وی تأکید کرده: بهترین روش آبیاری نوین ، آبیاری قطره‌ای برای باغ‌هاست که کشاورزان می‌توانند برای اخذ تسهیلات بلاعوض برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین به جهاد کشاورزی استان مراجعه کنند.
 
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرده: برداشت انار از اواخر شهریور آغاز و تا اواخر آبان ماه ادامه خواهد داشت.
 
سالانه از 116 هزار هکتار اراضی قابل‌کشت استان یزد، 340 هزار تن محصول زراعی، 650 هزار تن محصول باغی تولید می‌شود.
 
اراضی قابل‌کشت استان 170 هزار هکتار است که به دلیل کم‌آبی ، تداوم 2 دهه خشکسالی و تغییر الگوی کشت ، سطح زیر کشت به 116 هزار هکتار کاهش یافت.
 
 
منبع:خبرگزاری صداوسیما
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1539 sec