شناسه خبر: 67719 منتشر شده در مورخ: 1397/08/23 ساعت: 12:14 گروه: شهرستان ها
نخستین بار در استان یزد

کشت گلخانه ای زعفران در بافق

کشت گلخانه ای زعفران در بافق
برای نخستین بار یک واحد گلخانه با سرمایه گذاری 100میلیون ریال به صورت پایلوت و ازمایشی در 4 طبقه به مساحتی 20متر راه اندازی شد

به گزارش یزدی نیوز مدیر جهاد کشاورزی بافق گفت: برای نخستین بار در استان یزد گلخانه زعفران بافق با سرمایه گذاری 100میلیون ریال به صورت پایلوت و ازمایشی در 4 طبقه به مساحتی 20متر اجرا شده است.

حمید عسکری باقرآبادی افزود: این گلخانه به مساحت 20متر که در 4 طبقه اجرا شده و 700کیلوگرم پیاز زعفران را در خود جای داده است.
وی اشاره کرد : در این روش علاوه بر صرفه جویی آب می توان در کمترین فضا برداشت محصول  بیشتری داشت.
مدیر جهاد کشاورزی گفت: اکنون اشتغال زایی 2نفر در این گلخانه فراهم شده است.
کارافرین بافقی در این زمینه گفت: با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان و دمای بالای 45 تا 50 درجه امکان تأمین دما و رطوبت مورد نیاز گلخانه وجود نداشت که توانستیم این طرح را بومی سازی و گلخانه را راه اندازی کنیم.
حمید رضا فلاح به چگونگی آشنایی با این طرح اشاره کرد و افزود: مدت 8 سال هست که اقدام به راه اندازی دفتر خدمات اینترنت در سطح شهرستان کردم که روزی با جستجو در اینترنت با مطالبی با عنوان کشت گلخانه ای زعفران برخورد کردم.
فلاح گفت:درصورت اجرای طرح در 100 متر و 5 طبقه میتوان برای 30نفر به صورت فصلی شغل ایجاد کرد.
کارافرین بافقی گفت: روزانه 3 تا 5 کیلوگرم گل زعفران برداشت می شود که طبق پیش بینی های انجام شده میتوان  یک الی 2 کیلو گرم زعفران خشک برداشت کرد.
فلاح افزود: سوددهی این روش نسبت به هزینه کرد 10میلیون تومان تقریباً 2 برابر برآورد می شود.
علی فلاح افزود: پیش بینی می شود امسال حدود 200کیلوگرم زعفران خشک در شهرستان بافق بهره برداری شود و تعداد بهره برداران در شهرستان بافق حدود 570نفر می باشد.
 
 
منبع:خبرگزاری صداوسیما
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1657 sec