شناسه خبر: 66260 منتشر شده در مورخ: 1397/06/15 ساعت: 14:28 گروه: اجتماعی
رییس پلیس فتا استان یزد با اشاره به پرونده‌های ارجاعی به پلیس فتا این استان در فضای مجازی به هموطنان هشدار داد و گفت: کاربران نرم افزارهای کاربردی و مورد استفاده خود را با پرس‌و جو، از منابع مورد اطمینان دریافت و اقدام به نصب آنها نمایند .

به گزارش یزدی نیوز،سرهنگ‌»مرتضی ابوطالبی» با بیان این‌که اخیرا شاهد آن هستیم که کلاهبرداران با انتشار تصاویر و متن‌های دروغین در شبکه‌های مجازی با عنوان دانلود نرم‌افزار‌های طالع بینی، صیغه یاب اقدام به کلاهبرداری و از این طریق مقاصد شوم خود را دنبال ‌و کسب درآمد می‌کنند .

 
وی افزود: به عنوان نمونه خانمی با در دست داشتن مرجوعه قضایی اظهار داشته که از طریق نصف نرم افزار طالع بینی مبلغ 50 میلیون ریال از حساب وی به صورت غیر مجاز برداشت گردیده که با بررسی و پیگیری کارشناسان پلیس فتا متهم مورد نظر شناسایی و با هماهنگی قاضی پرونده مبلغ کلاهبرداری به شاکیه استرداد و متهم به همراه مستندات و پرونده مربوطه به مرجع قضایی تحویل گردید .
 
رییس پلیس فتا استان یزد گفت: کلاهبرداران پس از شناسایی افرادی که نرم افزار‌های مربوطه را نصب نموده با برقراری اراتباط به بهانه بروزرسانی نرم افزار نصب شده کاربران را به درگاه‌های جعلی هدایت و با در اختیار قرار گرفتن اطلاعات بانکی آنها اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب آنها می‌نمایند .
 
سرهنگ ابوطالبی تاکید کرد: سناریو معمول در این مدل کلاهبرداری‌ها به این صورت است که قربانی در دام فیشینگ افتاده یا پولی از وی گرفته‌شده و یک نرم‌افزار خراب یا جعلی و یا حتی بدافزار جهت دسترسی به اطلاعات کاربر ارسال می‌شود و چون معمولاً رقم دریافتی کم است، قربانی با محاسبه  کاری که کرده ‌و میزان پولی که ازدست‌داده و وقتی‌که باید بگذارد در نهایت از طرح شکایت منصرف می‌شود .
 
وی با بیان این‌که همواره آنتی ویروس گوشی و تبلت خود را به روز نمائید، گفت: بر روی گوشی خود یک برنامه امنیتی مانند نرم افزار ضد جاسوس نصب نمائید و از شر برنامه‌‌هایی که استفاده نمی‌کنید خلاص شوید. هنگامی که کار شما با یک برنامه یا سرویس وب تمام شد، از برنامه خارج شوید یا Log Out کنید .
 
این مقام مسئول در پایان با اشاره به ماده 736-737-740 و 741 قانون جرائم رایانه‌ای از هم‌وطنان عزیز خواست به دانلود و خرید این‌گونه برنامه‌ها خودداری و در صورت مشاهده این‌گونه نرم‌افزارها و صفحات در فضای مجازی، مراتب را از طریق نشانی اینترنتی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری قسمت ثبت گزارش‌های مردمی اعلام نمایند .
 
 
 
 
منبع:ایسنا یزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2873 sec