شناسه خبر: 66213 منتشر شده در مورخ: 1397/06/13 ساعت: 13:12 گروه: اجتماعی
«خرزهره» نام گیاهی زیبا اما کاملاً سمی است که به رغم تایید مسمومیت‌زایی آن در بسیاری از شهرها و معابر شهری و برون شهری کشورمان از جمله شهر یزد دیده می‌شود.

به گزارش یزدی نیوزگیاه «خرزهره» که در یزد آن را «گل دیوانه» نیز می‌خوانند، در واقع درخچه‌ای با گونه‌های مختلفی است که به دلیل همیشه سبز بودن و مقاومت در برابر شرایط اقلیمی گرم و خشک عمدتاً در مناطق مرکزی و جنوبی کشورمان کشته  

 
برگ خرزهره به برگ بید شبیه است ولی از برگ بید ستبرتر و بزرگ‌تر است. گل‌های سرخ و سفید دارد و از آنجایی که اگر حیواناتی از جمله الاغ، برگ آن را بخورند، می‌میرند به آن «خر زهره» گفته‌اند.
 
البته برخلاف بیشتر گیاهان خطرناک که فقط قسمت خاصی از آنها سمی است، تمام بخش‌های درختچه‌ی خرزهره می‌تواند موجب مسمومیت شود و حتی تنفس دود شاخهه‌ی در حال سوختن آن نیز مشکلاتی را به همراه داشته باشد.
 
معمولاً عوارض مسمومیت با گیاه خرزهره به شکل تغییرات ناگهانی ضربان قلب مثل کند شدن یا تپش و افزایش سطح پتاسیم خون بروز می‌کند و درمان متداول آن تجویز داروهای کنترل ضربان قلب و ضد تهوع، شستشوی معده یا خوراندن زغال برای جذب سموم است.
 
با این حال همچنان در برخی باغچه‌ها، پارک‌ها و معابر شهر یزد شاهد پرورش و رشد این گیاه سمی هستیم هر چند که رییس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری یزد می‌گوید: گیاهان خرزهره موجود در سطح شهر متعلق به دوره‌های قبل شهرداری است.
 
«محمد صفدرپور» رییس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری یزد با تایید سمی بودن گیاه خرزهره، اظهار می‌کند: هر چند این گیاه سمی است اما سمی بودن آن به گونه‌ای نیست که هنگام عبور از کنار آن منجر به مسمومیت شود . 
 
وی اضافه می‌کند: این گیاه مقاوم و همیشه سبز در اکثر شهرهای کشور در میادین، حاشیه شهر و معابر تندروی شهری کشت می‌شود و یزد نیز از این قاعده مستثنی نیست . 
 
این مسئول در مورد کشت خرزهره در سطح شهر هم بیان می‌کند: هر چند از کاشت این گیاه در معابر عمومی مانند پارک‌ها و بوستان‌ها خودداری می‌شود اما در حال حاضر نیز برنامه‌ای جهت کاشت این قبیل گیاهان در شهر یزد وجود ندارد . 
 
صفدرپور خاطرنشان می‌کند: گیاهان خرزهره موجود در سطح شهر متعلق به دوره‌های قبل شهرداری است و در دوره‌ی جدید برنامه‌ای در این رابطه متناسب با اقلیم و فصل کاشت نداریم.
 
«سید کاظم کاظمینی» متخصص طب ایرانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد در مورد سمی بودن این گیاه به خبرنگار ایسنای یزد می‌گوید: خرزهره، گیاهی دارای ترکیبات بسیار سمی به نام گلوکوزیدهاست و سمیت آن نیز حتی در زمان خشک شدن یا جوشیدن گیاه نیز از بین نمى‏رود.
 
وی با بیان این که اگر از چوب‌هاى این گیاه به عنوان سیخ کباب استفاده شود تمام گوشت را مسموم مى‏کند، یادآور می‌شود: در موارد مسمومیت‌هاى شدید حاصل از خوردن خرزهره، خوردن یک لیوان بزرگ دم‏کرده قهوه غلیظ بسیار مؤثر است . 
 
کاظمینی در ادامه به خواص دارویی این گیاه سمى نیز اشاره و تصریح می‌کند: طبیعت خرزهره، گرم و خشک است و می‌توان از ضماد برگ و گل پخته شده‌ی آن براى تحلیل ورم‌های سفت و تسکین درد آنها و همچنین براى تسکین درد زانو، سیاتیک و رفع ناراحتى‏هاى پوستی از آن استفاده کرد.
 
این متخصص طب سنتی با این حال احتیاط در مصرف این گیاه دارویی به ویژه مصرف داخلى آن را ضروری می‌خواند و می‌گوید: افراد نباید به مصرف بیشتر از مقدار تعیین و تجویز شده این گیاه دارویی از سوی پزشک مبادرت کنند.
 
 
منبع:ایسنا یزد
 
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1037 sec