شناسه خبر: 65677 منتشر شده در مورخ: 1397/05/17 ساعت: 13:15 گروه: میراث و گردشگری
شهرستان میبد با مجموع 22 آسیاب آبی تاریخی به عنوان شهر آسیاب‌های آبی در یونسکو معرفی می‌شود.

به گزارش یزدی نیوز«حسین فلاح» فرماندار میبد در نشست با رییس موسسه گنجینه ملی آب کشور و رییس میراث فرهنگی شهرستان، احیاء و مرمت آسیاب‌های آبی میبد را رونق‌بخش گردشگری استان و شهرستان  خواند و گفت: آسیاب‌ها از قدیم الایام برای مردم با ارزش و مهم بوده‌ و نقش مهمی در زندگی آنها داشته‌ است.

 
وی افزود: شهرستان میبد با دارا بودن 22 آسیاب به عنوان شهر آسیاب‌ها مطرح است که تعدادی از آنها بازسازی شده و تعدادی نیز همچنان در دل خاک مدفون مانده‌اند . 
 
فلاح مشارکت بخش خصوصی در امر احیاء و بازسازی آثار تاریخی را برای مردم میبد نویدبخش دانست و افزود: سه آسیاب آبی میبد شامل آسیاب‌های کچلگ، رفیع‌آباد و آسیاب دو سنگی محمد‌آباد، در اولویت بازسازی با مشارکت بخش خصوصی برای تبدیل آنها به مجموعه‌های گردشگری میبد است.
 
«رضا راعی» رییس موسسه گنجینه ملی آب کشور نیز بیان کرد: شهرستان میبد با قدمت و پیشینه تاریخی که دارد برای استان یزد حائز اهمیت است و در کشور تنها شهرستانی است که به نسبت جمعیت و وسعت آن دارای بیشترین آسیاب آبی است . 
 
وی افزود: پس از احیاء و بازسازی آسیاب‌های آبی میبد موضوع ثبت شهرستان میبد در یونسکو پیگیری و تلاش خواهیم کرد که آن را به عنوان شهر آسیاب‌های آبی در جهان معرفی کنیم.
 
 
 
 
منبع:ایسنایزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1499 sec