شناسه خبر: 64595 منتشر شده در مورخ: 1397/03/20 ساعت: 10:22 گروه: اجتماعی
رییس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به 35 مورد اقدامات حفاظتی انجام شده در شهرستان مرکز استان، حجم آب صرفه‌جویی شده در این رابطه را حدود 1.25 میلیون مترمکعب ذکر کرد.

به گزارش یزدی نیوز«محمدحسین باقری» در  اولین جلسه  سال جاری شورای حفاظت از منابع آب شهرستان یزد با  تشریح  وضعیت بارندگی و  منابع آبی این شهرستان، اظهار کرد:  میزان بارندگی در شهرستان یزد از ابتدای سال آبی جاری  در ایستگاه کیلیماتولوژی صفائیه 26 میلیمتر و در ایستگاه محمد آباد 28.4 میلیمتر بوده است.

 
وی در این باره افزود: ایستگاه صفائیه کم‌بارش‌ترین ایستگاه کلیماتولوژی استان بوده که خود حاکی از وضعیت خشکسالی شهرستان یزد دارد. 
 
 وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر از مجموع 569 حلقه چاه موجود در شهرستان یزد، 152 حلقه چاه کشاورزی، 222 حلقه چاه صنعت ، 106 حلقه چاه  آبفا و آبفار و 89 حلقه چاه خدمات و فضای سبز  هستند.
 
باقری ادامه داد: غالب  شهرستان یزد در دشت  یزد - اردکان قرار دارد و  این دشت به دلیل تمرکز عمده جمعیت استان، محدودیت آب شیرین و تهدید تداخل آب شور، وابستگی آب شرب آن به خارج حوضه و استقرار صنایع و سرمایه‌گذاری‌های قبلی در این دشت از اهمیت ویژه‌ای نسبت به سایر دشت‌های استان برخوردار است. 
 
وی با ارائه گزارشی از چگونگی  اجرای طرح ملی احیاء و تعادل بخشی در شهرستان یزد، اعلام کرد: برای سال جاری طرح مدیریت مصرف 100 درصدی آب برای بخش‌های شرب، صنعت، کشاورزی و فضای سبز در دستور کار قرار گرفته است.
 
رییس اداره منابع آب حوزه مرکزی شرکت آب منطقه‌ای یزد تذکر رفتار غلط مصرف آب، تبیین رفتار صحیح مصرف و تصویر عواقب شیوه فعلی مصرف را از اهداف اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در مصرف بهینه آب برشمرد. 
 
باقری با اشاره به اجرای طرح ملی داناب در شهرستان یزد به عنوان یکی از اقدامات ارزنده در زمینه فرهنگ‌سازی اظهار کرد: از سال 1396 و با همکاری سازمان آموزش و پرورش استان طرح ملی داناب در سطح شهرستان‌های استان به ویژه شهرستان یزد آغاز شده است.
 
وی ادامه داد: مخاطبان این طرح دانش‌آموزان پایه هفتم تا نهم، معلمان و والدین دانش‌آموزان هستند که با هدف افزایش دانش و ارتقاء سطح آگاهی، تغییر مثبت در نگرش و رفتار دانش‌آموزان و تربیت نسلی حافظ آب اجرا می‌شود. 
 
وی با اشاره به  35 مورد  اقدامات حفاظتی انجام شده در شهرستان یزد، تصریح کرد: این اقدامات از قبیل شناسایی  13 مورد چاه غیر مجاز، پر و مسلوب المنفعه کردن 5 حلقه چاه و طمس و پلمپ 17 مورد حلقه چاه با  حجم آب صرفه‌جویی شده حدود 1.25 میلیون متر مکعب بوده است. 
 
باقری تعداد کل کنتور هوشمند نصب شده تا پایان سال گذشته را  152 مورد برشمرد و افزود: 25 درصد چاه‌های کشاورزی و 60 درصد چاه‌های صنعتی به  کنتور هوشمند مجهز شده است. 
 
«سید علی سادات اخوی» مشاور مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان که وضعیت منابع آبی استان وضعیت مناسبی ندارد، افزود: ما باید از منابع آب موجود داخلی حفاظت و حراست کرده و آن را مدیریت و ساماندهی کنیم و به دنبال اقدام عملی باشیم نه شعار دادن چرا که با شعار دادن و بدون اقدام عملی به اهدافمان دست نمی‌یابیم. 
 
«محمد حسین فلاح تفتی» معاون فنی و امور عمرانی فرمانداری شهرستان یزد نیز اظهار کرد: وظیفه همه ما است تا  در  فرهنگ سازی  ومصرف بهینه آب  مشارکت  کرده و مصرف بهینه در آب را از خانواده و نزدیکان خود شروع کنیم  و عواقبی که در آینده به خاطر  درست مصرف نکردن آب گریبان‌گیر جامعه می‌شود را بیان کنیم.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1307 sec