شناسه خبر: 63436 منتشر شده در مورخ: 1397/01/23 ساعت: 13:35 گروه: اجتماعی
رئیس اداره بهزیستی اردکان گفت: طرح آگاه ‌سازی و پیشگیری از معلولیت ها و غربالگری اختلال ژنتیکی در مدارس این شهرستان اجرا شد.

به گزارش یزدی نیوزامیرولی عضدزاده افزود: در سال 1396، هزار و 720 نفر دانش‌ آموزان پایه دهم و یازدهم دبیرستان های دخترانه و پسرانه شهرستان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

وی آگاه‌ سازی را نخستین گام مثبت بر رفتار و عملکرد جامعه در راستای ارتقای کیفیت زندگی دانست و تصریح کرد : انتقال دانش و مهارت‌ها می‌ تواند نقش مهمی در آگاه‌ سازی و پیشگیری از معلولیت‌ها به خصوص در قشر دانش‌ آموزان به عنوان آینده سازان مملکت داشته باشد.
این مسئول اظهار کرد: پیشگیری از بیماری ها و معلولیت ها ، سلامت دستگاه عضلانی و اسکلتی ، سلامت چشم و شنوایی ، بیماری های ژنتیکی، پیشگیری از حوادث غیرترافیکی و ترافیکی به دانش آموزان آموزش داده شد.
عضدزاده تصریح کرد: دانش آموزان پس از دریافت آموزش‌های لازم و تکمیل پرسشنامه، در صورتی که جزو گروه پر خطر شناسایی شوند به مراکز مشاوره ژنتیک ، معرفی می شوند.
وی یادآور شد: امیدواریم با آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها و غربالگری اختلالات ژنتیکی در آینده‌ای نزدیک شاهد تحول خوبی در ارتقای دانش و کاهش اختلال ژنتیکی باشیم.
هم اکنون بیش از 2 هزار معلول اردکان تحت پوشش بهزیستی هستند، از این تعداد 430 معلول جسمی حرکتی، 390 نفر معلول ذهنی، 165معلول شنوایی، 216 معلول بینایی و 124 روانی مزمن از خدمات بهزیستی استفاده می کنند .
مرکز شهرستان 98 هزار نفری اردکان در 60 کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد. 
 
منبع:ایرنایزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1435 sec