شناسه خبر: 63265 منتشر شده در مورخ: 1397/01/15 ساعت: 10:44 گروه: میراث و گردشگری
یزد، تیر ماه 1396به عنوان ششمین شهر جهانی در فهرست آثار سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) به ثبت رسید، این امر در کنار برنامه ریزی مسئولان استان یکی از عوامل افزایش سفر گردشگران در نوروز 97 به یزد شد.

به گزارش یزدی نیوزدر حالی که حدود 9ماه از ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد می گذرد و فضای هیجانی ناشی از این رویداد بین المللی تا حدودی فروکش کرد، آمارها با وجود کاهش 2 روز تعطیلی در نوروز 97 نسبت به نوروز سال گذشته بیانگر افزایش تعداد مسافران نوروزی به میزان پنج درصد است.

یزد نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است و این استان با داشتن افزون بر 6هزار اثر تاریخی و فرهنگی ، در کنار فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران، مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی است، به گونه ای که استقبال از این شهر تا پنج برابر افزایش یافت و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داد.
این شهر 743 هکتار بافت تاریخی دارد که حریم آن پنج هزار هکتار وسعت دارد و یزد علاوه بر ثبت جهانی در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است.
یزد به دلیل غنای فرهنگی، علمی و اقتصادی که دارد با عنوان شهر بادگیرها، دارالعلم، دارالعمل و دارالعباده، حسینیه ایران، دوچرخه ها، قنات، قنوت، قناعت و نیز شهر آفتاب مشهور است.
مجموعه این عوامل موجب شد تا در تعطیلات نوروز 97( 27 اسفند پارسال تا 13 فروردین ماه جاری)، 807 هزار و 696 نفر مسافر در استان پذیرش و اسکان یابند.
این در حالی است که سال 96 با وجودی که تعطیلات نوروزی از پنجشنبه 26 اسفند ماه آغاز شد و به دلیل سال کبیسه که 30اسفند نیز به آن اضافه شد، تعداد مسافران اسکان یافته در این مدت به 776 هزار و 404 نفر رسید.
در واقع تعطیلات نوروز 96، 16 روز بود ولی تعداد نفر اقامت شب در استان31هزار و 292 نفر اقامت شب کمتر از نوروز سال 97 بود.
به عبارتی در نوروز پارسال به طور میانگین روزانه 48 هزار و 525نفر اقامت شب در استان گزارش شد در حالیکه امسال این عدد به 57 هزار و 692 نفر اقامت شب افزایش یافت.
در این ایام بیشترین بازدیدها مربوط باغ ایرانی دولت آباد ، زندان اسکندر، حسینیه امیرچخماق ، بافت تاریخی ، مسجد جامع و آتشکده زرتشتیان یزد بود.
از دیگر بناهای تاریخی استان می توان به زیارتگاه چک چک زرتشتیان ، نارین قلعه میبد، سرو ابرکوه، حسینیه امام تفت، جنگل شادی خاتم، چشمه غربالیز مهریز، امامزاده عبدالله بافق، آسیاب آبی اشکذر،قنات جهانی زراچ، بافت تاریخی بهاباد، قلاع تاریخی و ... اشاره کرد. 
به هر حال امیدواریم سال جاری که با رشد مطلوب ورود تعداد گردشگران به استان همراه شد، این روند همچنان تداوم یابد و نویدبخش سالی سرشار از موفقیت برای یزد باشد که ضلع سوم مثلث گردشگری مرکز ایران (اصفهان ، یزد ، فارس) به برابری نسبی در تعداد گردشگران برسد.
 
منبع:ایرنایزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1349 sec