شناسه خبر: 61905 منتشر شده در مورخ: 1396/09/20 ساعت: 11:50 گروه: سیاسی
روایت نماینده اردکان از گفتگوی با کدخدایی درباره رابطه اصلاح طلبان با شورای نگهبان :

کدخدایی گفت من فقط بحث چانه زنی را رد کردم /با سپاه و نهادهای اطلاعاتی رایزنی خواهیم کرد /فقط اصولگراها دلبسته و دلسوز نظام نیستند

کدخدایی گفت من فقط بحث چانه زنی را رد کردم /با سپاه و نهادهای اطلاعاتی رایزنی خواهیم کرد /فقط اصولگراها دلبسته و دلسوز نظام نیستند
عضو شاخص فراکسیون امید از گفتگویش با سخنگوی شورای نگهبان درباره نحوه تعامل جریان اصلاحات با این نهاد روایت کرد.

به گزارش یزدی نیوزمحمدرضا تابش، نائب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در مورد رایزنی های اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان بر سر نحوه تأیید صلاحیت اصلاح طلبان در انتخابات آینده و سخنان کدخدایی مبنی بر اینکه شورای نگهبان محل چانه زنی های سیاسی نیست به خبرنگار نامه نیوز گفت: بعد از آن روزی که آقای کدخدایی اعلام موضع کرده بود، در فرودگاه وی را دیدم و از وی گلایه کردم که آقا مگر در فرآیند برگزاری انتخابات تعاملاتی بین حقوقدانها و اصلاح طلبها انجام نشد که وی گفت بله این توافقات انجام شد، من گفتم پس چرا چنین اظهار نظری داشتید که وی گفت از من بد سوال پرسیدند و گفتند چانه زنی که من فقط بحث چانه زنی را رد کردم. 

 
وی اظهار داشت: اصلا بحث ما چانه زنی نبود بلکه می گوییم ما یک نظام مردم سالاری دینی مستقر داریم و باید پایه های این نظام را تثبیت و محکم کنیم و هرآنچه را که نقش مردم را برجسته می کند را تقویت شود و اگر جایی مواضع و تصمیماتی هست که نقش مردم رنگ می بازد آن را کمرنگ کنیم، ما در این راستا با سپاه گفتگو می کنیم ،با نهادهای اطلاعاتی رایزنی می کنیم، با شورای نگهبان نیز حرف می زنیم. 
 
 
تابش گفت: گفت و گو با نهادهای دیگر مسئولیت ماست، اساسا یکی از وجوه اصلاح طلبی این است که ما مکنونات قلبی مردم و هرآنچه را که تشخیص می دهیم که به صلاح ملک و ملت است متذکر شویم و این بحث چانه زنی نیست که بگویم صلاحیت فردی تأیید شود و یا رد شود بلکه بحث این است که کشور با یک جریان فکری اداره نشود. 
 
وی در پاسخ بِه اینکه آیا بیم رد صلاحیت ها را دارید، گفت: در هر صورت شورای نگهبان وظائفی را در تأیید و رد صلاحیت ها دارد که منطبق بر قانون است و طبق آن عمل می کند، متاسفانه این موضوع تبدیل به نظارت استصوابی هم شده است ولی در هر صورت هرچه بهتر بتوانیم باهم صحبت کنیم و مذاکره داشته باشیم که رد و تأیید صلاحیت ها مبنای قانونی داشته باشد بهتر است. 
 
این نماینده اصلاح طلب مجلس تصریح کرد: ما نمی خواهیم وارد جزئیات رد و یا تأیید صلاحیت ها شویم بلکه می خواهیم از جمهوریت و اسلامیت نظام توأمان دفاع کنیم و با هر نهادی در این زمینه مذاکره می کنیم. ما می خواهیم بگویم فقط اصولگراها دلبسته به نظام و انقلاب نیستند و اصلاح طلبان نیز دلسوز هستند و در این راه زندان رفتند، شکنجه ها کشیدند و شهید دادند، در این مرحله از عمر نظام و انقلاب هم طالب احقاق حق مردم هستند. 
 
وی با بیان اینکه مردم انقلاب کردند تا یک نظام مردم سالارانه ای را مستقر کنند، خاطرنشان ساخت: این نظام نباید از این وجهه اش منحرف شود. در این راه گفت و گو با هر نهادی که بتوان با ان مذاکره کرد که نسبت به این مسائل توجیه شود و به یک عقلانیت و خرد جمعی برسیم را مثبت و مؤثر می دانیم. 
 
تابش در پاسخ به این سوال که به هر حال اصلاح طلبان در هنگام انتخاب حقوقدان های شورای نگهبان به کدخدایی رای دادند که به نوعی رابط انها با شورای نگهبان باشد، در حال حاضر تا چه اندازه به وی برای این نوع از ارتباط امیدوار هستید گفت: در ان زمان باید ببینیم چه کسانی کاندیدا بودند و حیث المجموع در برقراری تعاملات بر مبنای قانون با توجه به تجربیات اقای کدخدایی تشخیص این بود که وی بهتر می تواند این نقش را ایفا کند، ما بروی رد و تأیید صلاحیت حرف نداریم، خیلی از حرفهای اقای کدخدایی در موضع قانونی اصلاح طلبانه است،یعنی خیلی از حرفهای که ما و اقای کدخدایی از موضع حقوقی می گوییم یکی است و قطعا این فکر که در جهت نقش افرینی بیشتر مردم و تثبیت جمهوریت نظام باید باشد تقویت شود . 
 
وی خاطرنشان کرد: در واقع نباید جمهوریت نظام زیر سایه اسلامیت برود بلکه جمهوریت و اسلامیت دوبال هستند که باید باهم حرکت کنند تا نظام مورد نظر مردم مستقر شود. اگر هر کدام از اینها تفوق پیدا کند انحرافی در تحقق جمهوری اسلامی است که مورد درخواست مردم بوده است و برای ان خون و شهید داده اند.
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1091 sec