شناسه خبر: 61858 منتشر شده در مورخ: 1396/09/19 ساعت: 07:19 گروه: اجتماعی
نماینده مردم شهرستان اردکان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرسودگی 35 درصد از مدرسه های استان یزد، گفت: هم اکنون300 واحد آموزشی استان نیاز به تخریب و بازسازی یا مقاوم سازی دارد.

به گزارش یزدی نیوزمحمد رضا تابش در آیین افتتاح و نیز شروع ساخت پروژه های خیری آموزش و پرورش اردکان افزود: در سه سال اخیر با مشارکت خیرین احداث فضاهای آموزشی از 1.5 مدرسه در ماه به 2 مدرسه افزایش یافت.
وی اضافه کرد: در حال حاضر 76 پروژه نیمه تمام آموزشی و 120 پروژه ملی و کددار بلاتکلیف و نیز چندین طرح در دست اجرای دیگر استان با کمبود بودجه روبه روست.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نیازهای آموزشی استان با توجه به تداوم موفقیت و درخشش دانش آموزان یزدی برای بیست و چهارمین سال متوالی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید بیشتر مورد توجه مدیران وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد‌.
تابش در ادامه با بیان اینکه توسعه و پیشرفت کشور در گروی کارآمدی نظام آموزش و پرورش است، عنوان کرد: تامین فضای مناسب آموزشی یکی از ضرورت های دستیابی به این امر مهم است.
وی تصریح کرد: بر اساس چند پژوهش معتبر بین معماری و طراحی دقیق فضای مدرسه با پیشرفت تحصیلی و میزان یادگیری دانش آموزان ارتباط معناداری وجود دارد که این موضوع اهمیت توجه به کیفیت ساخت و طراحی مدارس به خصوص در سنین پایین دانش آموزی نشان می دهد.
این نماینده استان در مجلس با تجلیل از مشارکت خیرین مدرسه ساز در تامین فضای آموزشی اظهار کرد: در سالجاری حدود نیمی از فضاهای آموزشی احداثی یا تعهد شده ، مربوط به مشارکت خیری است که نسبت به سال قبل 12 درصد افزایش دارد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه برای جمعیت 12.5 میلیونی دانش آموزی کشور حدود 40 میلیون متر مربع کسری فضای آموزشی وجود دارد، اضافه کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است معادل کمک خیرین، بودجه در نظر بگیرد که امسال میزان کمک های انجام شده یا در تعهد خیرین 10هزار میلیارد ریال عنوان شده است.
تابش با اشاره به کمبود سرانه فضای آموزشی در ایران اظهار کرد: این سرانه در کشور 1.5 درصد است که حدود 2.3 درصد با استانداردهای جهانی فاصله دارد، هر چند سال قبل با کمک خیرین مدرسه ساز، 107 هزار کلاس درس به مجموعه آموزشی کشور اضافه شده است.
وی تصریح کرد: همچنان کمبودها رفع نشده است، برای تامین فضای آموزشی به همت مجموعه دولت، بخش خصوصی و خیرین نیک اندیش در کشور و استان یزد نیاز است.
در مراسم یاد شده سالن چند منظوره خیری مرحوم وراثی در دبیرستان بیطرف به بهره برداری رسید و کار ساخت مجموعه آموزشی و فرهنگی خیری مرحومه لیلا امیری دبیرستان حضرت مریم(س) با مجموع 6.5 میلیارد ریال بودجه شروع شد.
استان یزد با یک میلیون و 138هزار نفر جمعیت ، چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی و یک نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد.
اردکان 98 هزار نفر جمعیت دارد و مرکز آن در 60 کیلومتری شمال شهر یزد واقع است.

منبع: ایرنا
 

 

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2748 sec