شناسه خبر: 61759 منتشر شده در مورخ: 1396/09/11 ساعت: 07:41 گروه: اقتصادی
با صدور روزانه حدود 300 میلیون تومان معافیت گمرکی برای ماشین آلات صنعتی و معدنی به طور متوسط روزانه بیش از شش میلیارد تومان سرمایه گذاری صنعتی و معدنی جدید در استان یزد انجام می‌شود.

به گزارش یزدی نیوزمدیرکل صنعت،معدن و تجارت یزد با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی و معدنی استان، گفت: با صدور روزانه حدود 300 میلیون تومان معافیت گمرکی برای ماشین آلات صنعتی و معدنی به طور متوسط روزانه بیش از شش میلیارد تومان سرمایه گذاری صنعتی و معدنی جدید در استان یزد انجام می‌شود.

 «محمدرضا علمدار یزدی» با بیان این‌که سرعت تحولات همواره در بخش‌های صنعت، معدن و خدمات به نسبت سایر بخش ها بسیار شدید بوده است، اظهار کرد: بخش‌های ساختمان و کشاورزی یک روند تقریبا ثابت داشته و بخش نفت نیز در سه دهه اخیر ضمن برخی نوسانات یک روند ثابت را طی کرده که البته پس از سال 90 و با اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران این بخش با یک افت شدید مواجه شده است.

وی افزود: ارزش افزوده بخش صنعت و معدن از سال 1338 تا سال 1389 همراه با یک روند مثبت در حال رشد بوده اما از سال 89 تا 92 با یک افت شدید مواجه شده و مجددا از سال 92 و در دولت تدبیر و امید یک روند افزایشی را آغاز کرده است.

 مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد گفت: در حوزه اشتغال نیز بیش از 80 درصد اشتغال در بخش های صنعت و خدمات وجود دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: طی سال های 86 تا 92، 2900 بنگاه با اشتغال بیش از 10 نفر از مجموع حدود 18000 بنگاه موجود در آن زمان تعطیل شده، که نیمی از آن مربوط به صنایع مصرفی بوده، دقیقا متناظر با این تعطیلی ها شاهد افزایش شدید واردات کالاهای مصرفی در آن سال ها بودیم. این موضوع نشان میدهد متاسفانه طی آن سال ها توان رقابت از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران داخلی گرفته شد و شاغلین این بخش را با بحران مواجه کرد.

 علمدار بزدی ادامه داد: طی سال های 84 تا 90 و به دلیل افزایش شدید تورم، هزینه ایجاد اشتغال برای یک نفر در اقتصاد ایران با افزایش 40 درصد مواجه بوده که برای کشوری با مختصات جمعیتی ایران و نیاز شدید به اشتغال این یک بحران محسوب میشد که خوشبختانه در سال های اخیر و در دولت تدبیر و امید این شاخص بهبود یافته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که در اقتصاد ایران، بیشترین میزان ارزش افزوده در بنگاه‌های بزرگ و بیش از 100 نفر کارکن ایجاد میشود، گفت: بنگاه های خرد، کوچک و متوسط با سهم 90 درصد اشتغال، عمده اشتغال بخش صنعت را شامل میشوند؛ که این نشان از ضرورت ارتقا بهره وری در بنگاه های کوچک و متوسط و توسعه بخش تحقیق و توسعه این واحد ها دارد؛ که دولت تدبیر و امید در همین رابطه میزان ده هزار میلیارد تومان تسهیلات بازسازی و نوسازی صنایع را در نظر گرفته.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: دولت با برگزاری کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید و ارائه تسهیلات به این بخش به خوبی موفق شده است اشتغال این بخش را که عمده اشتغال صنعتی است حفظ کند و ارتقا دهد؛ استان یزد نیز تا کنون توانسته است با تصویب حدود 3000 مصوبه و پرداخت بیش از 1000 میلیارد تومان تسهیلات طی سال های 95 و 96، اشتغال بیش از 40000 نفر را در بخش صنعت و معدن حفظ و تثبیت نماید. همچنین با صدور روزانه حدود 300 میلیون تومان معافیت گمرکی برای ماشین آلات صنعتی و معدنی به طور متوسط روزانه بیش از 6 میلیارد تومان سرمایه گذاری صنعتی و معدنی جدید در استان یزد در حال انجام است.

وی ادامه داد: در اقتصاد ایران 84 درصد سهم صادرات بخش صنعت مربوط به بنگاه های بزرگ است و بنگاه های کوچک و متوسط با وجود سهم ارزش افزوده 35 درصدی سهم کمتری در صادرات دارند، خوشبختانه ما در استان یزد شاهد توان رقابتی و صادراتی بنگاه های کوچک و متوسط در کنار بنگاه‌های بزرگ هستیم که جای تجلیل و قدردانی از همه این عزیزان دارد.

علمدار یزدی تصریح کرد: از سال 85 با جمعیت چهار میلیون و دویست هزار نفر اشتغال در بخش صنعت، شاهد یک روند کاهشی تا سال 90 و 91 بودیم به طوری که با کاهش پانصد هزار نفری اشتغال در این بخش، رقم اشتغال بخش صنعت به پایین ترین حد خود یعنی رقم سه میلیون و هفتصد هزار نفر رسید که خوشبختانه از سال 92 و با اجرایی شدن سیاست های اقتصادی و بین المللی دولت تدبیر و امید و رفع محدودیت های تحریمی علیه حوزه های مالی و بانکی، و حمایت از تولید و اشتغال این رقم افزایش یافت و تا پایان سال 95 به بالاترین حد خود در 11 سال اخیر رسید.

این مقام مسئول بیان کرد: طی سال های 84 تا پایان 91 اشتغال خالص ایجاد شده در اقتصاد ایران صفر بوده است. در دولت تدبیر و امید و از سال 92 تا 95، با وجود کاهش شدید قیمت نفت، به طور متوسط سالیانه پانصد هزار نفر اشتغال خالص ایجاد شده، و این در حالی است که عرضه نیروی کار از سال 92 با یک جهش 10 برابری مواجه شد و به رقم سالیانه 1 میلیون نفر رسید.

به گزارش ایسنا،وی خاطرنشان کرد: وضعیت اشتغال در استان یزد طی سال های 84 تا 92 به مراتب از وضعیت اشتغال اقصاد ایران در آن سال ها بدتر بوده به طوری که از سال 84 تا ابتدای سال 92، هفتاد هزار نفر بیکاری خالص در وضعیت اشتغال استان یزد رقم خورده است. متاسفانه این کاهش هفتاد هزار نفری در خالص جمعیت شاغل استان یزد، نه تنها به معنای آسیب به بخش تولید بوده، بلکه معیشت بیش از دویست هزار نفر در استان یزد را در خطر جدی قرار داد. خوشبختانه طی این سال ها و در دولت تدبیر و امید، تا پایان سال 95، خالص جمعیت شاغلین استان با رشد بیش از 27 درصد به رقم سیصد و بیست و شش هزار نفر رسید.

 

 

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/3594 sec