شناسه خبر: 61666 منتشر شده در مورخ: 1396/09/05 ساعت: 07:40 گروه: اقتصادی
مدیر مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد گفت: در 6 ماهه اخیر برای 400 نفر به طور مستقیم اشتغالزایی شد که با تکمیل ظرفیت پروژه، این رقم به هزار نفر می رسد.

به گزارش یزدی نیوز«امین صفری» افزود: مرحله نخست طرح کارخانه‌های فرآوری سرب و روی مهدی آباد با ظرفیت 200 هزار تن کنسانتره روی تا آغاز سال 1398 به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: با توجه به کمبود خوراک، کارخانه ها تولید شمش در کشور فعال شده است و علاوه بر ایجاد اشتغال، فعال سازی صنایع پایین دستی و صادرات محصولات را به همراه می آورد.
به گفته وی، در بخش معدن این مجتمع، ماهانه نزدیک به سه میلیون تن باطله برداری انجام می‌شود که تاکنون این میزان به حدود 10 میلیون تن رسیده است.
صفری تصریح کرد: مجتمع مهدی آباد، در بخش زیرساخت‌های لازم برای تولید 800 هزار تن کنسانتره روی، نزدیک به 140 لیتر بر ثانیه آب نیاز دارد که یکصد لیتر بر ثانیه آن از محل پساب یزد تامین می شود.
به گفته وی، مطالعات و نقشه برداری خط انتقال آب به طول 104 کیلومتر در حال انجام است و بزودی عملیات ساخت خط انتقال انجام می‌ شود.
«همچنین حدود 40 مگاوات برق مورد نیاز کل پروژه است که در این زمینه نیز مطالعات در مورد چگونگی تامین برق و انتقال آن انجام گرفته است و بزودی تصمیم نهایی اتخاذ می شود».
صفری تاکید کرد به دلیل پیچیدگی های خاص ماده معدنی مهدی آباد، برای انتخاب فناوری فرآوری روی، آزمایش های مورد نظر در کشورهای استرالیا و قزاقستان در حال انجام است و به موازات آن در مرکز تحقیقات و فراوری مواد معدنی ایران نیز تحقیقات ادامه دارد.
مدیر مجتمع معدنی سرب و روی مهدی آباد تصریح کرد: مقرر است مرحله نخست پروژه با ظرفیت 200 هزار تن کنسانتـره روی کمتر از 18 ماه دیگر یعنی ابتدای سال 1398 به بهره برداری برسد و پس از آن سالیانه 200 هزار تن به ظرفیت افزوده شود.
به گفته وی، با توجه ویژه به بخش معدن به عنوان ابتدای زنجیره تولید، امکان فعال سازی بخش‌های میانی و نهایی صنعت همسو با اقتصاد مقاومتی فراهم می شود.
بر پایه این گزارش، مجتمع سرب و روی مهدی آباد در فاصله 115 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد واقع شده و با بیش از 20 میلیون تن فلز دارای روی، پس از ذخیره «مونالیزا» استرالیا بزرگ ترین ذخیره روی در جهان است.
تابستان امسال در مراسمی با حضور وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت، معاون وزیر و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران عملیات اجرایی معدن و ساخت کارخانه های سرب و روی مهدی آباد کلید خورد.

منبع: ایرنا
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2359 sec