شناسه خبر: 61389 منتشر شده در مورخ: 1396/08/15 ساعت: 07:06 گروه: میراث و گردشگری
حدود چهار ماه (18تیر 96) از ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) می گذرد، گردشگری به عنوان یکی از محورهای توسعه استان در دولت یازدهم نیز مطرح بود.

به گزارش یزدی نیوزسید محمد میرمحمدی که از آبان 1392 تا دیروز به عنوان دوازدهمین استاندار یزد پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت می کرد، مطابق با سیاست های دولت تدبیر و امید در برنامه های خود صنعت گردشگری را یکی از محورهای توسعه استان قرار داده بود.
محمود زمانی قمی استاندار قبلی استان مرکزی دیروز(شنبه ) با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان سیزدهمین استاندار یزد معرفی شد.
ثبت جهانی بافت تاریخی یزد و توجه به صنعت گردشگری زمینه ساز جذب بیشتر سرمایه گذاران و ورود بیش از پیش گردشگران داخلی و خارجی به استان خواهد بود؛ موضوعی که در عمل هم باید نمود داشته باشد.
در 6 ماهه نخست سال 96، 51 هزار و 820 گردشگر خارجی به استان یزد سفر کردند که این عدد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد افزایش داشته است.
پارسال، 113 هزار و 500 گردشگر خارجی یزد را به عنوان مقصد سفر خود به ایران انتخاب کردند که از این تعداد، 47 هزار و 17 نفر مربوط به 6 ماهه نخست سال 95 است.
گذشته از سفر گردشگران خارجی، صدها هزار گردشگر داخلی سال گذشته و 6ماهه نخست سال 96 از بناهای تاریخی، فرهنگی و چشم اندازهای طبیعی ، عرصه های بیابانی و کویری استان دیدن کردند.
توجه به برند و کسب اعتبار بر اساس ویژگی منحصر به فرد یکی از راه های درآمدزایی و گامی به سوی توسعه است؛ برند یزد جهانی و تداوم توجه به گردشگری به عنوان یکی از محورهای توسعه استان می تواند آینده ای درخشان برای منطقه رقم بزند.
کمیته میراث جهانی یونسکو 18 تیر 1396 در چهل و یکمین نشست خود درکراکوف لهستان، با اجماع، شهر تاریخی یزد را در فهرست میراث جهانی مصوب کرد تا نخستین پرونده یکی از شهرهای تاریخی ایران به ثبت جهانی برسد.
با توجه به غنای استان یزد از لحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاکنون پنج اثر در فهرست جهانی به ثبت رسید که پیش از این باغ های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات های زارچ و حسن آباد ثبت جهانی شد.
البته بناهای بیشتری از جمله بافت تاریخی شهرهای میبد، عقدا، مسجد فهرج ، بادگیرها، آب انبارها و ... ارزش ثبت جهانی شدن را نیز دارند.
استان یزد 2 هزار و 270 هکتار بافت تاریخی و 6هزار و 500 اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، یکهزار و 850 اثر به ثبت ملی رسیده است.
پیش بینی شده شمار گردشگران خارجی به استان تا پایان سال 96 با 20 درصد افزایش نسبت به سال گذشته به 140 هزار نفر برسد که تحقق آن با همت و اراده جمعی مردم و مسئولان ممکن خواهد بود.
مواردی از جمله بهره برداری مناسب از برند یزد جهانی، توجه به بوم گردی و پیگیری جهانی شدن شهر تاریخی میبد که در 45 کیلومتری مرکز استان قرار دارد، بر اساس برنامه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تا سال 1400، می تواند در جذب گردشگر و به دنبال آن توسعه استان موثر باشد.

منبع: ایرنا
 

 

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/3056 sec