شناسه خبر: 39822 منتشر شده در مورخ: 1396/03/02 ساعت: 12:35 گروه: سیاسی

 

مریم موسوی/تابناک

بالاخره نتیجه نهایی و قطعی انتخابات شورای اسلامی شهر یزد اعلام شد.یازده نفری که امید است طی چهار سال آینده قدمهای مثبتی برای آبادانی,پیشرفت,زیبایی فضای شهر,شادی و رفاه بیشتر مردمی که به آنها اعتماد کرده اند؛ بردارند.

در بین اسامی اعلام شده افرادی از طیفها و گرایشهای مختلف ازجمله افراد پیشکسوت,جوانان,اصلاح طلبان,اصولگرایان,مستقل,فعال اجتماعی و... به چشم می خورند.به عقیده نگارنده با وجود تحلیل هایی که این روزها در رابطه با تاثیر چهره افراد بخصوص زنان در کسب آرا مطرح می شود, به جرات باید گفت که هرچند این نکته بی تاثیر نیست, اما تاثیر نهایی در انتخاب این دوره افراد را نداشته چراکه لیست اعلام شده نشان می دهد فاکتورهای متفاوتی برای انتخاب این دوره در نظر گرفته شده است و مردم یزد گامهای مثبتی درگزینش افراد کارآمدتر نسبت به دوره های پیش برداشته اند. البته ذکر این نکته ضروری است که وقتی در جامعه ای حق و حقوق همه افراد بر اساس شایسته سالاری محقق نمی شود, آنها راههای دیگری برای رسیدن به اهدافشان برمی گزینند.

دکتر احمد کلاته ساداتی عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی در نشستی که با همکاری پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم,تحقیقات و فناوری برگزار شد,گفت:"زنان یزدی در تحصیلات عالیه وضعیت بهتری نسبت به مردان دارند"وی همچنین گفت:" با جوان شدن جمعیت زنان در گروه سنی 29-20 ساله آنان توانسته اند در سطح سواد سهم بیشتری نسبت به مردان در مقطع کارشناسی و سهم برابر در کارشناسی ارشد و دکترا داشته باشند." حال آنکه با این تفاسیر و گفته ها این زنان با تحصیلات عالیه جایگاه مناسبی در پست های مدیریتی نداشته اند و تاحدودی نادیده گرفته می شوند؛ پس آراستن چهره و یا ارائه برنامه های سطحی و کارشناسی نشده برای کسب رای چه درست یا غلط راهی است برای دستیابی به حقوق تضییع شده کسانی که نتوانستند از راههای دیگر حقوق خود را مطالبه کنند.

نکته دیگر در بین منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر یزد, حاشیه سازی گاهی از رسانه ها برای انتخاب شدن یکی از زنانی است که با رای بالا یکی از کرسی های این دوره شورای شهر را ازآن خود کرد . عده ای استنباط می کنند وی از طریق چهره خود توانست وارد شورا شود حال آنکه به این نکته توجه نمی شود که انتخاب این شخص فریاد هزاران زن یزدی است که از کمپین سه شنبه های بدون خودرو و بدون زنان, از دوچرخه سواری در سطح شهر و یا داشتن شرایط مساعد برای بهره بردن از این ورزش شادی آفرین و مفرح محروم شده اند و از آنجایی که امروز با زنانی در سطح بالایی از تحصیلات و شعور معاصر هستیم, فریاد خود را از طریق ریختن رای در صندوق شورای شهر به نفع کسی که سالها تمام تلاش خود را در این زمینه و برای هموار سازی شرایط و زمینه های دوچرخه سواری زنان انجام داده بود را پاسخ گفتند.

و اما در پایان لازم به توضیح است که دکتر کلاته ساداتی در نشست ذکر شده در سطرهای بالا به حق افزودکه "جامعه به حضور متناسب زنان و مردان نیاز دارد" که امید است در آینده این توازن نقشهای جنسیتی و شیوه همکاری درست در بین زنان و مردان در مقاطع مختلف تحصیلی و در جامعه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و آموزش داده شود تا هرکسی از اصولی ترین راه ممکن به حقوقش دست یابد.

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1970 sec