شناسه خبر: 27720 منتشر شده در مورخ: 1395/10/18 ساعت: 08:19 گروه: سیاسی
رئیس سازمان ملی جوانان در دولت اصلاحات در یزد اعلام کرد:

منشور حقوق شهروندی، اجرای مسئولیت های رئیس جمهوری را تسهیل می کند

منشور حقوق شهروندی، اجرای مسئولیت های رئیس جمهوری را تسهیل می کند
رئیس سازمان ملی جوانان در دولت اصلاحات گفت: منشور حقوق شهروندی برگرفته از اصول متعدد قانون اساسی، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و مبانی اندیشه های امام خمینی (ره) است و اجرای بخشی از مسئولیت های رئیس جمهوری را تسهیل می کند.

به گزارش یزدی نیوزحجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری، دوشنبه 29 آذرماه منشور حقوق شهروندی متشکل از 23 سرفصل و 120 ماده به همراه ساز و کار اجرا و نظارت بر حسن اجرا و ارجاعات قانونی مواد آن را رونمایی کرد.
در این منشور موضوعاتی همچون حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، حق برخورداری از محیط‌ زیست سالم و توسعه پایدار، حق کرامت و برابری انسانی، حق آزادی و امنیت شهروندی، حق مشارکت در تعیین سرنوشت و حق اداره شایسته و حسن تدبیر، حق اشتغال و کار شایسته، حق دسترسی به اطلاعات، دسترسی به فضای مجازی، حق حریم خصوصی، حق تشکل، تجمع و راهپیمایی، حق تابعیت، اقامت و آزادی رفت و آمد، حق تشکیل و برخورداری از خانواده، حق برخورداری از دادخواهی عادلانه، حق اقتصاد شفاف و رقابتی، حق مسکن و حق مالکیت درج شده است.
به گزارش ایرنا، رحیم عبادی شامگاه پنجشنبه در جمع فعالان سیاسی و اجتماعی استان یزد، قانون اساسی را اوج به رسمیت شناختن حقوق ملت ها دانست و گفت: کشورهای پیشرفته دنیا نقطه تحول و آغاز پیشرفت خود را زمانی آغاز کردند که مردم از سیطره نظام های دیکتاتوری آزاد شدند حقوق آنها به رسمیت شناخته شد.
وی افزود: این موضوع تنها خواست مردم کشورهای پیشرفته نبوده و انبیاء الهی و مصلحان اجتماعی هم برای اعتلا بخشیدن به شخصیت و حفظ کرامت، توسعه و پیشرفت انسانها تلاش کردند.
این فعال سیاسی تصریح کرد: ایران در برهه کنونی در شرایطی قرار گرفته که مردم بیش از هر زمانی باید حقوق خود را بشناسند و برای احقاق آن تلاش کنند.
عبادی ادامه داد: در طول تاریخ همواره در مقابل حقوق مردم، قدرتمندانی قرار داشتند که با ابزارهایی مانند پول و زور برای بردگی و اسارت انسان ها تلاش کرده اند.
وی اضافه کرد: حقوق شهروندان، برخی مواقع در بین علماء نیز محل اختلاف بود به طوری که برخی علما معتقد بودند که انسان ها فقط تکلیف دارند و هیچ حقی ندارند و برخی دیگر از این علما از جمله امام خمینی (ره) در کنار این تکالیف، حقوق انسانها را به رسمیت می شناختند.
رئیس سازمان ملی جوانان در دولت اصلاحات گفت: انقلاب های سیاسی و اجتماعی مهمترین زمینه تلاش انسان ها برای به رسمیت شناختن حقوقشان بود و قانون اساسی نیز محصول همین انقلاب هاست؛ قانون اساسی تنظیم کننده روابط مردم و حاکمیت است.
عبادی افزود: یکی از رسالت های مهم نهادهای اجتماعی بالا بردن سطح آگاهی مردم و تلاش در راستای ایفای حقوق شهروندی است.

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2068 sec