شناسه خبر: 27606 منتشر شده در مورخ: 1395/10/01 ساعت: 10:22 گروه: فرهنگی و هنری
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد از آغاز طرح پایش مخازن اسناد در این مرکز خبر داد.

به گزارش یزدی نیوزداود پاک طینت با تبیین وظایف کلان سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور مبنی بر حفظ و نگهداری اسناد و ایجاد زمینه های اشاعه اطلاعات اسنادی برای استفاده محققان و دانش پژوهان افزود: برای کاهش حداکثری خطاهای انسانی و ساماندهی اسناد موجود در مخازن و همچنین پیشگیری از هرگونه آسیب یا فرسایش احتمالی، طرح پایش مخازن آرشیو اسناد توسط کارشناسان این مرکز آغاز شده است.
وی با پیش بینی انجام این طرح در یک بازه زمانی یک ماهه ادامه داد: در پایان این طرح، وضعیت اسناد موجود در مخازن از نظر رعایت استاندارد کدگذاری ها، اسناد مرمت شده یا نیازمند مرمت، اسناد اسکن شده یا نیازمند اسکن و همچنین اسناد مهم نمایشگاهی و با قابلیت پژوهشی شناسایی می شود.
پاک طینت اسناد موجود در مخازن را شامل اسناد اداری و اهدایی دانست و گفت: اسناد اداری در سازمان ‌ها و دیگر مؤسسه‌ های وابسته به دولت تولید یا توسط آنها دریافت شده و اسناد اهدایی که دارای منشأ شخصی است توسط افراد به این مرکز اهدا یا توسط این مرکز خریداری شده است.
اکنون افزون بر چهار میلیون برگ سند در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد وجود دارد که در حدود یک میلیون برگ از این اسناد در سالجاری به مخازن این مرکز اضافه شده که مراحل فهرست نویسی و ثبت در سامانه اطلاع رسانی را می گذراند.
مدیریت اسناد و کتابخانه ملی استان یزد به منظور گردآوری، ساماندهی و اطلاع رسانی اسناد و مدارک استان در سال 1380 تاسیس و پایه گذاری شد.
این مدیریت وظیفه حساس و خطیر شناسایی، جمع آوری، ارزشیابی، طبقه بندی و حفظ و نگهداری اسناد ادارات و نهادها و همچنین اسناد اهدایی خانواده ها را برعهده دارد.
همه اسناد راکد بعد از شناسایی، به دو دسته امحایی (غیرضروری) و انتقالی (ضروری) تفکیک می شود و اسناد ضروری برای نگهداری به سازمان اسناد منتقل می شوند.
مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان یزد با توجه به قرار گرفتن در خانه تاریخی لاریها در محله قدیمی فهادان و در دل بافت تاریخی شهر یزد در طول هفته مورد بازدید اقشار جامعه قرار می گیرد.

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2186 sec