شناسه خبر: 27505 منتشر شده در مورخ: 1395/09/14 ساعت: 08:12 گروه: میراث و گردشگری
نخستین جلسه دفاع از پرونده نامزدی میراث جهانی یزد در مقر ایکوموس درحالی برگزار شد که هیات کارشناسی ایران به سوالات و ابهامات یونسکو درباره پرونده شهر تاریخی یزد پاسخ داد.

به گزارش یزدی نیوزبه نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، «محمدحسن طالبیان»، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام این خبر گفت: این جلسه برای گفتگوی بهتر میان کشورها و ایکوموس بر اساس تاکید کمیته میراث جهانی و دستورالعمل کاربردی آن که سال گذشته به تصویب اعضا رسیده بود برگزار شد.

وی با  بیان این‌که این جلسه نقش مهمی در روشنگری پرونده دارد، ادامه داد: ایکوموس پس از بازدید ارزیاب پرونده از شهر تاریخی یزد و ارسال گزارش میدانی مفصل، سوالاتی را مطرح کرد که پاسخ این پرسش‌ها یک‌ماه پیش با همکاری پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی یزد و دفتر ثبت جهانی سازمان توسط معاونت میراث فرهنگی کشور به ایکوموس ارسال شد.

او تاکید کرد: در این جلسه برخی از سوالات در ارتباط با بازدید میدانی ارزیاب و گزارش ارسالی وی بود. همچنین پرسش‌هایی درباره کارایی مدیریت پیشنهاد شده و قابلیت اجرایی آن و میزان همکاری مردم و مسئولین سایر دستگاه‌ها و چگونگی هماهنگی این پرونده و مدیریت قنات زارچ که جزو پرونده زنجیرهای قنات ایرانی است و باغ دولت‌آباد که در پرونده زنجیره‌ای باغ ایرانی ثبت شده است را خواستار شدند که هیات ایرانی به شرح کامل آن با ارایه نمونه‌های جهانی و داخل ایران پرداخت.

به گفته طالبیان، پرسش بعدی در رابطه با فشارهای محیطی و توسعه و تهدیدات طبیعی از جنبه‌های مختلف بود که در آسیب‌شناسی شهر و شناخت تهدیدها و همچنین چگونگی کنترل آن در برنامه مدیریتی آمده بود در پرونده به آن اشاره شده بود.

معاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه معیارها و ضوابط کارشناسی چگونگی تعیین حریم و عرصه شهر تاریخی یزد از دیگر پرسش‌هایی بود که مطرح شد، افزود: طرح حفاظتی و مدیریتی یزد در جزییات و چگونگی فعالیت و نظارت پایگاه از موارد مهم مطرح شده بود که به تفصیل انجام شد. همچنین موضوع اصالت در مرمت بحث پیچیده‌ای بود که بطور تخصصی بر اساس منشورهای بین‌المللی و سند «نارا» که شرح اصالت و سند اصالت است مورد بحث قرار گرفت.

او افزود: احتمالا ایکوموس متعاقب این جلسه پرسش‌های دیگری را ارسال خواهد کرد که تا ۲۸ فوریه باید به ایکوموس ارسال و در جلسه ماه مارس پنل بعدی میراث جهانی مورد قضاوت قرار گیرد. در این جلسه کارشناسان ایکوموس از همکاری فعال کارشناسی ایران و تهیه پرونده‌ای که همه موارد را به نحو مطلوبی انعکاس داده شده است تشکر کرد.

 براساس این گزارش، ثبت جهانی شهر یزد تیرماه سال آینده و در اجلاس آینده سازمان  یونسکو به رأی  گذاشته خواهد شد. ثبت جهانی این شهر تاریخی از سال‌های گذشته در اولویت‌های میراث جهانی ایران قرار گرفت و با ارسال پرونده این شهر به یونسکو تصمیم نهایی برای ثبت جهانی یزد به‌عهده کشورهای عضو یونسکو گذاشته شد تا درصورت موافقت آنها با جهانی شدن یزد برای نخستین‌بار یک شهر ایرانی به‌عنوان میراث جهانی بشر در فهرست جهانی یونسکو ثبت شود.

شهر تاریخی یزد ۹۲۰۰ هکتار مساحت دارد. ۹۰۰ هکتار از این شهر تاریخی در فهرست آثار ملی قرار گرفته است که ۷۵۰ هکتار آن در بافت تاریخی اصلی شهر متمرکز است.


۱۹۰ هکتار  از مساحت این شهر شامل ۱۹ محله و هسته مرکزی بافت تاریخی یزد است که آثاری از دوره آل‌مظفر به همراه محلات فهادان، مجموعه بازار و مجموعه جهانی شده باغ دولت آباد یزد را در خود دارد.

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1633 sec