شناسه خبر: 23367 منتشر شده در مورخ: 1395/04/15 ساعت: 19:41 گروه: اجتماعی
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: طی سه تا چهار سال گذشته، 10 منبع آبی به دلیل افت کیفیت آب از دست رفته و از مدار بهره‌برداری خارج شده است.

به گزارش یزدی نیوزعلی اسلامی اظهار داشت: در دشت یزد ـ اردکان سطح آب سالی 43 سانتیمتر پایین تر می‌رود و سالانه بسیار بیشتر از میزان مجاز برداشت آب از منابع آبی این دشت انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دشت یزد ـ اردکان سالانه 130 میلیون مترمکعب افت سطح دارد، عنوان کرد: دو مورد از ارزشمندترین منابع آبی استان یزد در این دشت واقع شده که اگر این دو منبع از دست برود، حیات یزد دچار مخاطره می شود.

اسلامی این دو منبع را شامل یزدگرد و چرخاب دانست و خاطرنشان کرد: این دو منبع آبی به دلیل برداشت‌های بی‌رویه به شدت در حال از بین رفتن و کاهش ذخیره آبی است و اگر فکری برای آنها نشود، این دو منبع نیز از دست خواهد رفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد بیان کرد: طی سه چهار سال اخیر نیز 10 منبع آبی استان یزد به خاطر کاهش کیفیت آب از دست رفته و از مدار بهره‌برداری خارج شده است.

وی با بیان اینکه 500 هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب در استان یزد وجود دارد، یادآور شد: 164 حلقه چاه آب و 642 کیلومتر خطوط انتقال آب و 5 هزار و 400 کیلومتر شبکه آبرسانی نیز در کل استان یزد وجود دارد و 20 ایستگاه نیز کار پمپاژ آب در این استان را انجام می دهند.

اسلامی با بیان اینکه در شهرستان‌های مختلف استان یزد نیز وضعیت منابع آبی نامناسب است، افزود: به عنوان نمونه در باغشهر تفت که زمانی چندین جوی آب از بالادست آن عبور می کرد، امروز شرایطی داردکه هر منبع آبی آن تنها هفت لیتر در ثانیه آب دارد.

وی ادامه داد: در شهر نیر در شهرستان تفت نیز اکنون با بحران شدید آب مواجه هستیم و قطعی آب در این شهر در تابستان امسال خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد با بیان اینکه در شهرستان میبد نیز با وجود اینکه 360 لیتر در ثانیه نیاز آبی وجود دارد، ظرفیت منابع آبی 240 لیتر در ثانیه بوده که این امر زنگ خطر و هشداری برای بروز بحران در این شهرستان است.

وی با بیان اینکه در دیگر شهرستانهای استان یزد همین شرایط وجود دارد، افزود: نیاز آبی همه شهرستان‌های استان در حال حاضر بسیار بیشتر از میزان تولید و منابع موجود آبی است.

منبع: فارس
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
اخبار مرتبط :
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2562 sec