شناسه خبر: 23274 منتشر شده در مورخ: 1395/04/12 ساعت: 10:58 گروه: اجتماعی
مدیر عامل آب و فاضلاب استان یزد با اشاره به تاثیر خشکسالی بر روستاهای استان، گفت: در حال حاضر بیش از 300 روستای یزد آب‌رسانی سیار می‌شوند.

به گزارش یزدی نیوز"محمدرضا حاتمی" با اشاره به پدیده خشکسالی در استان یزد، گفت: متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های پیاپی چندین سال گذشته و کاهش بارندگی شدید در سال آبی جاری، اکثر منابع محلی تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته‌اند.

وی افزود: در شرایط فعلی اغلب روستاهایی که در دامنه کوهستان‌ها و مناطق مرتفع استان واقع شده‌اند، دچار کمبود آب در بخش شرب و بهداشت هستند به طوری که در حال حاضر آب شرب بیش از 300 روستای استان که اغلب آنها در شهرستان تفت واقع شده‌اند، توسط تانکرهای سیار تامین می‌شود .

حاتمی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر آب شرب مورد نیاز روستاهای استان از طریق 422 منبع آبی، شامل 45 رشته قنات، 15دهنه چشمه و 350 حلقه چاه و 12 تاسیسات همجوار تامین می‌شود که از این تعداد 77 منبع آبی خشک و 98 منبع آبی در آستانه خشکیدن هستند .

وی به راهکارهای این شرکت جهت مبارزه با بحران خشکسالی اشاره کرد و گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد در قالب دو راهکار کوتاه مدت و میان مدت برای رفع مشکل کم آبی در روستاها برنامه‌ریزی کرده که راهکار میان مدت آن ایجاد 30 مجتمع آبرسانی روستایی است.

این مسئول همچنین اظهار کرد: سعی شده منابع آبی این مجتمع‌ها از منابع نسبتاً پایدار استان باشند تا کمی بارش بر این منابع دیرتر تاثیرگذار باشد .

وی افزود: حجم عملیاتی مجتمع‌های در دست اقدام مشتمل بر 376.5 کیلومتر خط انتقال، 361 کیلومتر شبکه توزیع(اصلاح و توسعه)، 98 باب مخزن با ظرفیت 34 هزار و 195 مترمکعب، 43 باب ایستگاه پمپاژ با مجموع ظرفیت 646 لیتر در ثانیه و حفر و تجهیز 30 حلقه چاه است.

وی همچنین با اشاره به راهکارهای کوتاه مدت این شرکت، گفت: یکی از راهکارهای کوتاه مدت در این خصوص آب‌رسانی سیار توسط 16 تانکر سیار و 442 تانکر ثابت است که این تعداد در فصل تابستان افزایش می‌یابد.

حاتمی در پایان از  دیگر راهکارهای کوتاه مدت برای مبارزه با خشکسالی به حفر چاه‌های جدید، کف‌شکنی و بازسازی چاه‌های موجود، خرید آب از منابع مجاور و کشاورزی، بازسازی شبکه‌های توزیع و خطوط انتقال ایجاد سامانه‌های تله متری، اشاره کرد.تابناک

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
اخبار مرتبط :
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2545 sec