شناسه خبر: 22929 منتشر شده در مورخ: 1395/04/01 ساعت: 06:53 گروه: اجتماعی
یک مقام مسئول هشدار داد:

یزد در آستانه بحرانی‌ بزرگ

یزد در آستانه بحرانی‌ بزرگ
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد با اشاره به میزان هدر رفت آب در شبکه آبرسانی گفت: ۱۸ درصد آب در شبکه آبرسانی یزد هدر می رود.

به گزارش یزدی نیوزعلی اسلامی در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب اظهار داشت: بخش قابل توجهی از شبکه آبرسانی یزد نیازمند ترمیم و بازسازی است و اگر بازسازی صورت گیرد، تا پنج درصد از میزان هدررفت آب کاهش می‌یابد.

 
وی بیان کرد: در مجموع هزار کیلومتر از شبکه آبرسانی یزد شامل ۶۰۰ کیلومتر در مرکز استان و ۴۰۰ کیلومتر در دیگر شهرهای استان یزد نیاز به بازسازی دارد.
 
اسلامی، میزان هدر رفت آب در استان یزد را به طور میانگین ۱۸ درصد اعلام کرد و افزود: این رقم در کشور ۲۶ درصد و در کشورهای پیشرفته ۱۰ درصد است.
 
مدیرعامل آبفای استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دشت یزد ـ اردکان سالانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب افت آب دارد، اظهار داشت: دشت یزد ـ اردکان دارای دو منبع آبی ارزشمند است که یکی در منطقه یزدگرد و دیگری در منطقه چرخاب قرار دارد اما متاسفانه هر دو به دلیل برداشت‌های بی‌رویه به شدت در حال نابودی هستند.
 
اسلامی تصریح کرد: اگر فکری برای این دو منبع بسیار مهم نشود، این دو منبع نیز به زودی از دست خواهد رفت.
 
وی یادآور شد: ظرف سه تا چهار سال گذشته در شهر یزد ۱۰ منبع آبی را به دلیل کاهش کیفیت آب از دست دادیم و این منابع از مدار بهره‌برداری خارج شدند.
 
اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نداشتن مدیریت مصرف صحیح در زمینه مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی اظهار داشت: در استانی که با کمبود آب مواجه هستیم، بخشی از آب را به صورت آب مجازی با پرورش هندوانه، شلغم و... به دیگر استان‌ها صادر می‌کنیم.
 
وی با تاکید بر اینکه میزان استفاده از آب در یزد متناسب با شرایط آبی و اقلیمی این استان نیست، تصریح کرد: اگر مصرف ‌آب مدیریت نشود، در کمتر از ۱۰ سال آینده با بحران جدی آب مواجه خواهیم بود.
تابناک
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
اخبار مرتبط :
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 1/8036 sec