شناسه خبر: 19056 منتشر شده در مورخ: 1394/11/13 ساعت: 14:17 گروه: اجتماعی
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد با اشاره به این که در حال حاضر قریب 65 هزار نفر در 310 روستای استان به صورت سیار آبرسانی می‌شوند، از مطالعه و شروع به ساخت 30 مجتمع آبرسانی روستایی در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) "محمدرضا حاتمی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، با اشاره به خشکسالی‌های اخیر استان و خشکی بسیار از منابع آبی روستاهای استان، تصریح کرد: در حال حاضر 64هزار و 890 نفر از ساکنان 310 روستا در شهرستان‌های اردکان، اشکذر، بافق، بهاباد، تفت، خاتم، مهریز و میبد تحت پوشش آب‌رسانی سیار هستند.

وی یکی از مهمترین اقدامات دو سال اخیر آبفار یزد را مطالعه و شروع به ساخت 30 مجتمع آب‌رسانی روستایی در سطح روستاهای استان به منظور توزیع عادلانه و پایدار آب شرب سالم در 368روستا با جمعیتی معادل 120 هزار و 805 نفر با سرمایه‌گذاری بالغ بر 2300 میلیارد ریال عنوان کرد.

حاتمی در این خصوص یادآور شد: هم‌اکنون 15 مجتمع آبرسانی روستایی از این تعداد، در استان شروع شده که با هزینه‌ی اعتباری در حدود 280 میلیارد ریال تاکنون بین 10 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

وی در ادامه با بیان این که 200 روستای استان از طریق 17 مجتمع آب‌رسانی تامین آب می‌شوند، ابراز امیدواری کرد که با راه‌اندازی مجتمع‌های آبرسانی روستایی در حال ساخت استان، بخشی از روستاهای دچار مشکل آب تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار گیرند.

این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر به جز 60 روستای استان که از طریق آب انتقالی آب‌رسانی می‌شوند، آب دیگر روستاهای استان از طریق 306 حلقه چاه، 27 دهنه چشمه و 47 رشته قنات تأمین می‌شود.

وی در مورد طرح‌های آماده افتتاح آب و فاضلاب روستایی ایتان در ایام الله دهه فجر نیز اعلام کرد: 15 طرح‌ در روستاهای شهرستان‌های اشکذر، اردکان، میبد، تفت، خاتم، اشکذر، بافق و ابرکوه با سرمایه‌گذاری 39 میلیارد و 667میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و دو میلیارد و 800 میلیون ریال اعتبار ملی برای دهه فجر آماده بهره‌برداری شده است.

حاتمی در تشریح اقدامات و فعالیت‌های انجام شده آبفار در سال جاری نیز تصریح کرد: شرکت آبفار یزد با هدف انتقال آب شرب سالم و بهداشتی به روستاهای استان از ابتدای امسال تاکنون اقدام به واگذاری دو هزار و 200 فقره انشعاب آب به روستاییان، ایجاد 31 کیلومتر شبکه انتقال و توزیع آب، اصلاح و بازسازی 22 کیلومتر شبکه داخلی، حفر 16 حلقه چاه و  بهسازی 22 حلقه چاه، لایه‌روبی و پیشکار چهار رشته قنات، ایجاد چهار هزار و 400 مترمکعب مخزن زمینی و هوایی، کرده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با تلاش و پیگیری‌های واحد کنترل کیفیت این شرکت در راستای ارتقای کیفیت آب روستاها، در حال حاضر آب مورد استفاده روستاییان استان با مطلوبیت میکروبی 99.38 و مطلوبیت کلی سنجی 98.01،  از کیفیت خوبی برخوردار است.

وی در این باره افزود: کنترل کیفیت منابع آّب موجود در روستاهای استان توسط 34 دستگاه کلرزن گازی، 95دستگاه کلرزن دستی، 10دستگاه هیدروکلریناتور و 64دستگاه کلرزن برقی انجام می‌شود.

حاتمی در پایان نیز توسعه و اصلاح و بازسازی بیش از 43 کیلومتر خطوط انتقال، توسعه و اصلاح و بازسازی بیش از 79 کیلومتر شبکه توزیع آب، ایجاد 12مخزن ذخیره آب با حجمی معادل 10 هزار مترمکعب، حفر و بهسازی بیش از 72 منبع تأمین آب در سطح روستاها، ارتقای بیش از 65مورد از سامانه‌های گندزدایی در استان، مدیریت تولید و مصرف آب روستاهای استان با نصب کنتورهای حجمی و سیستم‌های تله‌متری و کنترل از راه دور، ساخت مجتمع آب بسته‌بندی کوثر شهرستان اشکذر و استفاده از انرژی‌های نو جهت تأمین برق تاسیسات آب‌رسانی روستایی را از اهم اقدامات شرکت و فاضلاب روستایی استان در دو سال اخیر ذکر کرد.

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
اخبار مرتبط :
نظرات | 1 نظر
الیاس
1394/11/15 - 00:18
بنا بود از اوایل دی باروری صورت بگیره پس کو.چندتا سامانه بارشی آمد اینها هم... بررسی کنید ببینید چی بوده مشکل؟
rateup 0
 ratedown 0
captcha
Page Generated in 0/2854 sec