شناسه خبر: 18759 منتشر شده در مورخ: 1394/11/06 ساعت: 18:31 گروه: علم و فناوری
دبیر کمیته علمی بیست و دومین «کنفرانس اپتیک و فوتونیک» و «هشتمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران» از کپی کردن مقالات انتقاد کرد و آن را زیبنده کشور ندانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) دکتر "رضا فرجی‌دانا" در مراسم شروع به کار این دو کنفرانس علمی که از امروز ششم بهمن‌ماه و به مدت سه روز به میزبانی دانشگاه یزد گشایش یافته است، از این دانشگاه به خاطر برگزاری کنفرانس در شرایطی که دانشگاه‌ها به لحاظ مالی در مضیقه هستند، تشکر کرد.

وی با اشاره به مشکل خودکفا نبودن کنفرانس‌های علمی کشورمان همانند بسیاری از کشورهای دنیا، علت شکل نگرفتن این خودکفایی را سیاست برگزارکنندگان کنفرانس‌ها در کشور دانست؛ به نحوی که معمولاً این برنامه‌ها باید با یارانه دولتی و در شرایطی که در تامین این اعتبارات نیز مشکل وجود دارد، برگزار شوند.

فرجی دانا در ادامه به مقایسه تعداد مقالات واصل شده به دبیرخانه کنفرانس‌های سال‌های گذشته با امسال به عنوان یک معیار برای مقبولیت یک کنفرانس اشاره و اعلام کرد: در کنفرانس بیستم در شیراز 724 مقاله و در کنفرانس بیست و یکم در دانشگاه شهید بهشتی 730 مقاله دریافت شد ولی با توجه به رویکرد و سیاست جدید هیات مدیره انجمن مبنی بر دریافت بخشی از هزینه‌های ثبت‌نام در کنفرانس و ارسال مقاله که البته منجر به مشارکت مقالات با کیفیت‌تری شد که از شانس بالای انتخاب از سوی کمیته علمی برخوردار باشند، در کنفرانس دانشگاه یزد شاهد کاهش مقالات یعنی 377 مقاله بودیم.

وی اصرار بر تداوم این رویکرد برای کیفی‌تر شدن مقالات ارسالی به کنفرانس تاکید کرد وادامه داد: پس از ارزیابی کمیته داوران متشکل از 250 داور به سرگروهی 20 نفر که منجر به متوسط 3.5 داوری برای هر مقاله شد، 272 مقاله برای ارائه در کنفرانس بیست و دوم پذیرفته شد.

فرجی‌دانا با اشاره به رشد پذیرش مقالات در کنفرانس یزد به 72 درصد، تصریح کرد: این در حالی است که در کنفرانس‌های گذشته حدود 60 درصد مقالات برای ارائه پذیرش می‌شد.

وی افزود: در جریان سه روز برگزاری این کنفرانس 72 مقاله به صورت شفاهی در قالب 17 نشست ارائه خواهد شد و 200 مقاله نیز به دلیل عدم برخورداری از ماهیت عرضه‌ی شفاهی، به شکل پوستر ارائه می‌شوند.

وی از عمده تفاوت‌های این کنفرانس در مقایسه با دوره‌های گذشته به انتخاب یک سخنران مدعو برای هر نشست ارائه مقاله و نیز دریافت گواهی اصالت مقاله همانند بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی در راستای اخلاق‌مداری در عرصه علمی اشاره کرد.

به گفته‌ی وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری متاسفانه در جغرافیای دنیا، کشور ایران به لحاظ مسئله کپی مقالات، نزدیک به فراوانی بالا شده که این زیبنده کشور اسلامی ما نیست.

فرجی دانا در پایان نیز با اشاره به همزمانی برگزاری این کنفرانس با هشتمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران، از برگزاری نشست صنعتی برای طرح توانمندی‌ها و نیازهای صنعت اپتیک و فوتونیک کشورمان برای اولین بار خبر داد.ایسنا

 

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2051 sec