شناسه خبر: 16466 منتشر شده در مورخ: 1394/09/09 ساعت: 18:56 گروه: صفحه ویژه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان از تاثیر شدید خشکسالی بر کاهش آبدهی منابع آبی روستاهای استان خبر می‌دهد.
به گزارش همشهری «محمدرضا حاتمی» می‌افزاید: با توجه به خشکسالی‌های اخیر آبدهی منابع آبی با کاهش شدیدی مواجه شده که این وضعیت در روستاهای شهرستان تفت شدت بیشتری دارد. وی ادامه می‌دهد: این شدت به حدی است که برای مثال متوسط آبدهی منابع آبی در روستاهای شهرستان تفت 1/84 لیتر بر ثانیه کاهش یافته و این وضعیت جز در شهرستان یزد که تا حدی وضعیت مناسبی دارد، در سایر شهرستان‌ها نیز مشاهده می‌شود.
این مسئول می‌گوید: وضعیت ناگواری که خشکسالی به وجود آورده، باعث شده تعداد زیادی از منابع آبی روستاهای استان در 2 سال گذشته به دلایل مختلف از جمله خشکیدن و همچنین آلودگی از مدار خارج شوند. وی با بیان این‌که این وضعیت خسارت جبران‌ناپذیری را از لحاظ مادی و همچنین آبرسانی به روستاها وارد آورده، می‌افزاید: در این سال‌ها 77 منبع آبی استان از مدار بهره‌برداری خارج شده است.
حاتمی با اشاره به تاثیر خشکسالی بر عمق چاه‌های آب آشامیدنی روستایی می‌گوید: متوسط عمق چاه‌های روستاهای استان، 122/7‌متر است. وی همچنین ارتفاع عمیق‌ترین چاه و کم‌عمق‌ترین چاه استان را نیز به ترتیب 320 متر در شهرستان ابرکوه و 12 متر در شهرستان‌های مهریز و بهاباد معرفی می‌کند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همچنین متوسط حداکثر آبدهی چاه‌های روستاهای استان را 15 لیتر در ثانیه بیان می‌کند و می‌افزاید: متوسط حداقل آبدهی چاه‌های استان نیز1/8 لیتر در ثانیه است. به گفته وی بیشترین دبی آب چاه‌های روستاهای استان را 20 لیتر در ثانیه در شهرستان‌های خاتم و ابرکوه و 2 لیتر در ثانیه در شهرستان تفت است.

google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2584 sec