شناسه خبر: 117117 منتشر شده در مورخ: 1399/07/24 ساعت: 19:14 گروه: میراث و گردشگری
فرماندار شهرستان خاتم با اشاره به اینکه تعداد ۱۰ بنای این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است گفت: شهرستان خاتم با بیش از ۱۲۰ قلعه تاریخی به دارالکلات یا شهر قلعه‌ها معروف است.

به گزارش یزدی نیوزجواد میربهبودی  اظهار داشت: شهرستان خاتم با توجه به تنوع جاذبه‌های گردشگری یکی از محدود شهرستان‌های استان است که تلفیقی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی را در خود جای داده و در بحث گردشگری حرف زیادی برای گفتن دارد و یکی از مناطق نمونه گردشگری استان یزد است.

 
وی گفت: شهرستان خاتم با داشتن 64 هزار هکتار جنگل باغ شادی، باغ معدن و چنارکر، همچنین این شهرستان بیش از 120 قلعه تاریخی از صدر اسلام، صفویه، افشاریه و قاجاریه است و به دارالکلات یا شهر قلعه معروف است.
 
فرماندار شهرستان خاتم افزود: 200 هکتار بافت تاریخی پایدار، 250 اثر تاریخی و طبیعی، 750 منبع آبی، چاه، چشمه و قنات، وجود منطقه نمونه گردشگری سرچشمه نهر مسیح از فرصت‌های جذب گردشگری این شهرستان است.
 
میربهبودی تصریح کرد: درحوزه گردشگری علی‌رغم فاصله نسبتا دور شهرستان با مرکز استان، خاتم همواره مورد توجه گردشگران از نقاط مختلف کشور بوده و بعضا حضور گردشگران خارجی را شاهد بودیم.
 
وی ادامه داد: خاتم از لحاظ موقعیت جغرافیایی در موقعیت سوق‌الجیشی خاصی قرار دارد و شاهراه ارتباطی چهار استان بزرگ گردشگری فارس، کرمان، اصفهان، یزد، همچنین گذرگاه مسافران و گردشگران از سمت استان‌های جنوبی به سمت استان‌های مرکزی و بلعکس است.
 
 
میربهبودی با اشاره به اینکه شهرستان خاتم دارای ‌ظرفیت‌های بسیار خوبی است اظهار داشت: بنابراین خاتم برای توسعه صنعت گردشگری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
 
فرماندار شهرستان خاتم افزود: البته این شهرستان از مناطق خوش و آب و هوای استان است و از وجود کویر و بیابان بی‌بهره نیست و وسعتی نزدیک به 200 هزار هکتار از عرصه‌های خود را در مناطق کویری و بیابانی جای داده است.
 
وی عنوان کرد: لذا آثار تاریخی و طبیعی متعدد، رفع کمبود زیرساخت‌های گردشگری و معرفی جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ارزشمند از مسائلی است که بایستی تلاش مضاعف صورت گیرد تا شرایط لازم برای سرمایه‌گذاری، جذب و حضور گردشگران داخلی و خارجی و رونق گردشگری ایجاد شود.
 
میربهبودی با اشاره به اینکه تعداد 10 بنا در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است تصریح کرد: از اجرای طرح و برنامه‌های مناسب برای ساماندهی مجموعه‌های گردشگری خبر داد.
 
وی گفت: برای نهر مسیح و جاده سلامت در حاشیه این مجموعه، پیگیری و تخصیص ردیف اعتباری برای ترمیم و مرمت بافت‌های تاریخی و ثبتی در 50 هکتار بخش مروست و 35 هکتار در بخش ترکان، پیگیری ثبت 35 هکتار بافت تاریخی هرابرجان، مرمت و ساماندهی قلعه‌های شهرستان به ویژه قلعه ملکی و قلعه مروست برنامه‌های ساماندهی داریم.
 
فرماندار شهرستان خاتم اظهار داشت: مراکز اقامتی و بوم‌گردی در مناطق شهری و روستای جهت جذب گردشگران و رونق گردشگری ایجاد می‌شود.
 
 
منبع:خبرگزاری تسنیم
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2157 sec