شناسه خبر: 117018 منتشر شده در مورخ: 1399/07/19 ساعت: 10:45 گروه: سیاسی
امام جمعه بخش مرکزی یزد با گلایه از مشکلات فراوان برای مردم در جامعه گفت: مسئولان قوی‌تر و پویاتر برای حل معضلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه فعالیت کنند.

به گزارش یزدی نیوزآیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بخش مرکزی یزد اظهار داشت: همان گونه که فرد ممکن است در معرض بیماری قرار بگیرد اجتماعات ما نیز ممکن است در معرض بیماری قرار بگیرند و لذا در قرآن مجید گاهی به صورت فردی و گاهی به صورت جمعی به تقوا سفارش می‌شود.

 
مدرسی گفت: اگر یک اجتماع در مسیر خداباوری قرار بگیرد و جمعی اهل تقوا باشند خداوند متعال برکات آسمان‌ها و زمین را بر آن‌ها نازل می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه بیماری‌های اجتماعی بسیار مشکل‌تر و خطرناک‌تر از بیماری‌های فردی هستند افزود: بیماری‌های فردی یک نفر و یا یک خانواده را مبتلا و مصیبت‌زده می‌کند اما بیماری اجتماعی ممکن است جمع زیادی یا اجتماعات فراوانی را به خود دچار کند.
 
امام جمعه بخش مرکزی ادامه داد: بیماری‌ها و مشکلات اجتماعی علاوه بر جنبه انتقال به جوامع دیگر ممکن است سال‌ها و قرن‌ها استمرار پیدا کند.
 
مدرسی تصریح کرد: تشخیص بیماری فردی بسیار راحت‌تر از بیماری اجتماعی است، چون فرد در صورت بیماری احساس می‌کند درد، نقص و یا مشکلی دارد اما در بیماری اجتماعی گاهی اجتماع متوجه نمی‌شود و زرق و برق‌های جامعه اجازه نمی‌دهد که افرادی که متخصص هستند بتوانند اعلام درد و نیاز کند یا نقص را بشناسند و در برطرف کردن آن بکوشند.
 
وی گفت: خدا نکند جامعه‌ای دچار بیماری شود اگر اجتماعی به صورت جمعی دچار بیماری شوند درمان این جامعه بسیار سخت است زیرا بخشی از جامعه احساس رنج و درد می‌کند و بخش دیگر احساس نمی‌کند.
 
امام جمعه بخش مرکزی افزود: بیماری دنیازدگی و تجمل‌گرایی در جامعه وجود دارد و بخشی از جامعه آن را بیماری می‌شناسد اما بخش دیگر آن را بیماری نمی‌شناسد.
 
مدرسی با تاکید بر اینکه تشخیص بیماری‌های فردی بسیار راحت‌تر است اظهار داشت: هر دردی درمانی دارد در بیماری فردی مغز واحد فرمان می‌دهد اما متاسفانه در اجتماع این چنین نیست.
 
وی گفت: امروز با توجه به فضای مسمومی که وجود دارد برخی شرایط اجازه نمی‌دهند مغز یک فرد حاکم باشد یعنی مغز اصلی اجتماع که همان امامت و ولایت است نمی‌تواند به تمام معنا فعال شود و هر کسی یک فرمانی می‌دهد.
 
امام جمعه بخش مرکزی افزود: مغز و اندیشه واحد در موضوعات اجتماعی همان ولی‌فقیه است که باید منویاتش برای ما نصب‌العین باشد و مغز واحد همان دستورات دینی است و باید اجازه داد تا بزرگان دینی جامعه هر آنچه را که بیان می‌کنند ما به عنوان درمان دردهای اجتماعی یا پیشگیری از دردها و نواقص اجتماعی مورد توجه قرار دهیم.
 
مدرسی عنوان کرد: نکته دیگر اینکه همان گونه که شخص تا قبول نکند که مریض است درمانش ممکن نیست، اجتماع هم تا باور نکند که بیماری در وجودش رخنه کرده است یا او را در برگرفته، درمانش ممکن نیست لذا تشخیص اینکه جامعه بیمار است و این موضوع را باور کند بسیار دارای اهمیت است.
 
وی تصریح کرد: چون در برخی موضوعات اجتماعی به ظاهر دردی را احساس نمی‌کند بلکه به جای درد گاهی مسکن‌ها و آرام‌بخش‌ها از سوی دشمن تزریق می‌شود که تشخیص بسیار سخت و درمان آن سخت‌تر است و باید سعی کنیم تا آن جا که ممکن است جامعه بیمار نشود و در صورت بیماری برای حل موضوعات ولایت و امامت را در راس توجهات قرار دهیم.
 
مدرسی در خطبه دوم نماز جمعه در زمینه دردهای جامعه گفت: مردم نسبت به کمبود کپسول گاز مایع با مشکلاتی روبه‌رو هستند آن هم در پی اجرای ناقص طرح ثبت‌نام الکترونیک گاز مایع در استان که این موضوع نیاز به مدیریت دارد و مردم راست می‌گویند که کشور ما از این لحاظ غنی است و مدیریتی جدی‌تر و پویاتر می‌تواند مشکلات را برطرف کند.
 
وی افزود: مدت‌ها است خودروهای قاچاق انسان و اتباع خارجی در جاده‌های استان، بخش مرکزی و مهریز در حال تردد هستند و از لحاظ امنیتی و فرهنگی خطر آفرینند.
 
امام جمعه بخش مرکزی یزد: همت بلندتر و والاتر دستگاه قضائی، استانداری و نیروی انتظامی را می‌طلبد تا این درد را درمان کنند و دستورالعمل‌ها و اقدامات دیگری برای برطرف کردن این موضوع اندیشه کنند.
 
مدرسی اظهار داشت: شنیده می‌شود که به برخی از کالاهای غیرضروری و حتی گاهی مضر مثل دخانیات ارز نیمایی دریافت می‌کنند اما برای کالاهایی که برای جامعه بانوان ضروری است مثل چادر مشکی و حجاب بانوان به آن ارز نیمایی اختصاص داده نمی‌شود.
 
وی با اشاره به گرانی‌ها که به خاطر عدم مدیریت درست ظاهر می‌شود گفت: ستاد تنظیم بازار قیمتی را اعلام می‌کند اما ضمانتی برای اجرا وجود ندارد، برخی افراد در بازار بر اساس صلاح‌دید خودشان اعلام نرخ می‌کنند.
 
مدرسی تصریح کرد: استان یزد در شیب تند سالمندی جمعیت قرار دارد ما از مسئولان تقنینی و اجرایی خواهش می‌کنیم، برنامه‌ریزی کنند تا این موضوع کنترل شود.
 
وی عنوان کرد: طرح‌هایی که مردم را به فرزندآوری تشویق می‌کند را در جامعه و شورای فرهنگ عمومی اعلام و سیاست‌گذاری کنند و در ادامه بررسی کنند که این طرح‌ها به چه میزان اجرا شده و در آینده اجرا می‌شود.
 
امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: از آینده مکتب اهل بیت داریم احساس خطر می‌کنیم در این جا باید ازدواج آسان در جامعه شکل بگیرد، فرزندآوری بیشتر باشد، هزینه‌های درمان و تحصیلات کم شود.
 
مدرسی گفت: از سوی میراث فرهنگی برنامه‌های فرهنگی و گردشگری خوبی انجام می‌شود اما در برخی موارد کافی نیست و باید برنامه‌ریزی‌ها مسنجم و قوانین بازدارنده‌تر و قوی باشد تا افراد و صاحبان مشاغل، هتل‌ها و فعالان این قشر اجازه ندهند افرادی با پوشش و رفتار نامناسب، بدون رعایت فاصله اجتماعی، بهداشتی و شرعی در محیط‌ها حضور یابند.
 
وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم دیگر فرهنگی و اجتماعی توجه به بحث ورزش بانوان و پیگیری طرح‌های اختصاصی ورزشی برای بانوان است، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مرتبط باید در این زمینه اقدامات مناسبی انجام داده و زمینه امکانات و فضاهای اختصاصی برای ورزش بانوان را فراهم سازند.
 
 
منبع:خبرگزاری تسنیم
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1755 sec