شناسه خبر: 105861 منتشر شده در مورخ: 1399/03/20 ساعت: 14:55 گروه: اجتماعی
مدیر مجتمع سرب و روی و باریت مهدی‌آباد با اشاره به آغاز نصب تجهیزات فاز نخست کارخانه فرآوری روی این مجتمع ۸۰۰ هزار تنی، ابراز امیدواری کرد که فاز اول تمامی بخش‌های این طرح ملی راه‌اندازی شود.

به گزارش یزدی نیوز«امین صفری»  با اشاره به این که مجتمع معدنی مهدی‌آباد یکی از بزرگترین طرح‌های صنایع معدنی فلز روی کشور در شهرستان مهریز است، گفت: بخش اعظمی از صنایع کشور چشم‌انتظار بهره‌برداری از این مجتمع عظیم معدنی هستند که بدون حمایت حاکمیت، دولت و نهادهای مربوطه برای راه‌اندازی با مشکل مواجه خواهد شد.

 
وی ادامه داد: مجتمع معدنی مهدی‌آباد به عنوان بزرگترین برنامه تولید فلز روی کشور و از بزرگ‌ترین بخش‌های تولید این فلز در دنیا، یک طرح‌ ملی محسوب می‌شود که تا سه سال آینده، فاز اول تمامی بخش‌های آن راه‌اندازی خواهد شد.
 
به گفته‌ی مدیر مجتمع سرب و روی و باریت مهدی‌آباد، فاز نخست این طرح به منظور ساخت کارخانه‌ای با تامین خوراک ورودی دو میلیون تن سنگ معدنی جهت تولید ۲۰۰ هزار تن محصول کنسانتره روی هم‌اکنون با پیشرفت فیزیکی ۲۸ درصد در حال اجراست.
 
وی در همین رابطه از آغاز نصب تجهیزات فاز نخست کارخانه فرآوری روی از ابتدای امسال خبر داد و گفت: اجرای خط انتقال پساب فاضلاب شهر یزد به این معدن به طول ۱۰۰ کیلومتر از دیگر طرح‌های بزرگ و حیاتی این مجموعه است که هم‌اکنون ۲۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
 
صفری در بخش دیگری از سخنانش گفت: طرح مجتمع معدنی مهدی آباد با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی، به صورت فازبندی به همت سرمایه‌گذار در حال اجراست و از ابتدای قرارداد تاکنون حدود ۶۴ میلیون تن باطله‌برداری در این مجموعه انجام شده است.
 
به گفته وی، بر طبق برنامه برای سال آینده برداشت حدود ۲۰ میلیون تن باطله‌برداری در دستور کار است که در قبال آن فروش ۵۰ هزار تن باریت، ۱۵۰ هزار تن اکسید روی و ۵۰ هزار تن کالامین را خواهیم داشت.
 
صفری یادآور شد: در بخش‌هایی از مهدی‌آباد که هیچ‌گونه عملیات اکتشاف و پی‌جویی انجام نشده و مساحتی بالغ بر ۲۳۰۰ هکتار را شامل می‌شود، فعالیت‌های اکتشافی امیدبخشی در حال انجام است و به زودی خبرهای جدیدی از نتایج این فعالیت‌ها، اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 
وی در این باره تصریح کرد: در بخش شمال شرقی محدوده معدن، ذخیره احتمالی ۲۶ میلیون تنی «اکسید روی» شناسایی شده که نیازمند اکتشافات تکمیلی است.
 
صفری در مورد ذخیره بخش کالامین این مجموعه معدنی نیز گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ذخیره جدید کالامین با عیار شش درصد در این معدن کشف شده که سال آینده استخراج و بهره‌برداری از آن به صورت جداگانه انجام می‌شود.
 
وی یادآور شد: مواد معدنی مهدی آباد با وجود ظرفیت بالای معدنی دارای عیار پایین اکسید روی و باریت است لذا به سختی به فروش می‌رسد لذا از سال آینده کالامین که نوعی فلز روی است به سبد محصولات این مجتمع اضافه خواهد شد.
 
مدیر مجتمع سرب و روی و باریت مهدی‌آباد درباره وضعیت فروش این مجموعه نیز گفت: تا پایان اسفند ماه سال گذشته، حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار تن باریت که عمدتاً در گِل حفاری نفت استفاده می‌شود، توسط این مجموعه به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ریالی و حجمی، افزایش دو برابری داشته و حاکی از عملکرد قابل توجه در این حوزه است چرا که به دلیل محدودیت بازار، در حال حاضر فروش باریت و صادرات آن به کشورهای منطقه با مشکلاتی مواجه است.
 
وی با بیان این که در حال حاضر صادارت باریت این مجموعه از سوی شرکت‌های فعال در این بخش به کشورهایی مانند عراق و ترکمنستان صادر می‌‌شود، خاطرنشان کرد: موضوعی که تاکنون در تمام کشور مورد غفلت واقع شده صادرات باریت به کشورهای نفت‌خیز حوزه خلیج‌فارس است که سال آینده با توجه به مصرف بالای باریت در این کشورها، برنامه ویژه‌ای برای فعال کردن صادرات در این بخش مدنظر داریم.
 
مدیر مجتمع معدنی مهدی آباد در پایان نیز با اشاره به نهایی شدن طرح جامع سرب و روی کشور، اظهار کرد: این طرح با کمک صاحبان صنایع و بخش خصوصی به سرانجام رسیده و در قالب آن یک برنامه ۲۰ ساله مدون در این بخش برای کشور منظور شده است که امیدواریم با همکاری تمام بخش‌ها شاهد تحقق نتایج مطلوب در توسعه صنعت روی کشور باشیم.
 
 
منبع:ایسنا یزد
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1307 sec